AI – jak zmieni rynek pracy w najbliższej przyszłości dzięki sztucznej inteligencji?

10.04.2024
2 min.
AI – jak zmieni rynek pracy w najbliższej przyszłości dzięki sztucznej inteligencji?

Udostępnij

 

Wpływ sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence) na rynek pracy w zgodnej opinii ekspertów w najbliższej przyszłości będzie się coraz bardziej nasilał. Już teraz narzędzia oparte na AI umożliwiają automatyzację coraz większej ilości zadań, wykonywanych dotąd przez ludzi, a tendencja ta będzie tylko rosnąć. 

 

Wpływ AI na rynek pracy

To, że wpływ AI na rynek pracy, będzie ogromny, nie budzi wątpliwości. Niewiadomą pozostaje jednak kształt i zakres tej rewolucji. Zwolennicy coraz powszechniejszego korzystania z narzędzi opartych na AI argumentują, że sztuczna inteligencja może być wykorzystana do zwiększenia wydajności i efektywności pracy człowieka. Już dziś AI umożliwia automatyzację rutynowych i powtarzalnych zajęć wykonywanych przez pracowników. Ponieważ proces ten będzie się tylko nasilał, nieuniknione są zmiany na rynku pracy, zwłaszcza w takich branżach jak produkcja, logistyka czy transport. Część zadań wykonywanych dotąd przez ludzi przejmą narzędzia oparte na AI, co z jednej strony przyczyni się do zastąpienia części pracowników przez AI, z drugiej jednak, odciążając pracowników od rutynowych zajęć, AI pozwoli im skupić się na bardziej kreatywnych i strategicznych aspektach pracy.

Jednocześnie, wraz z rozwojem sztucznej inteligencji będzie rosło zapotrzebowanie na pracowników z umiejętnościami cyfrowymi, pojawią się też nowe miejsca pracy, zwłaszcza w takich sektorach jak wdrażanie i rozwój AI, analiza danych czy robotyka. Wiele wskazuje również na to, że na znaczeniu zyskiwać będą umiejętności miękkie pracowników, takie jak kreatywność, rozwiązywanie problemów, zarządzanie czy komunikacja.

Sztuczna inteligencja może również zmienić rynek pracodawców. W tych branżach, w których umiejętności miękkie i kreatywne będa szczególnie istotne, to osoba poszukująca pracy może przebierać w pracodawcach w oparciu o opinie.

 

Czy AI zastąpi człowieka? 

Czy sztuczna inteligencja zastąpi na rynku pracy człowieka? Tego typu obawy coraz częściej towarzyszą pracownikom zatrudnionym w przeróżnych branżach. Z raportu Fundacji Digital Poland „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?” wynika, że 42 proc. Polaków uważa, że sztuczna inteligencja wyeliminuje więcej miejsc pracy, niż stworzy. Przeciwnego zdania jest tylko 18 proc. osób. Jednocześnie niemal co trzeci ankietowany obawia się, że w ciągu najbliższych 5 lat jego miejsce pracy lub miejsca pracy członków jego najbliższej rodziny mogą zostać zastąpione przez AI. Czy ich obawy są uzasadnione?

Na to pytanie nie ma dzisiaj jasnej odpowiedzi. Na pewno jednak warto dodać do CV informację o umiejętności używania AI.

 

AI - zmiany na rynku pracy

Automatyzacja procesów, oparta na narzędziach wykorzystujących sztuczna inteligencję, nieuchronnie prowadzić będzie do redukcji części stanowisk i likwidacji niektórych miejsc pracy. Wśród „zagrożonych” zawodów, które w najbliższych latach AI może w dużej części „przejąć” od ludzi, eksperci wskazują m.in. pracowników call center, tłumaczy, copywriterów i innych twórców treści marketingowych, testerów oprogramowania, niektórych pracowników administracyjnych i finansowych, osoby odpowiedzialne za wprowadzanie i przetwarzanie danych, a nawet… fryzjerów. Jednocześnie prognozuje się, że dzięki sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych lat ma powstać kilkadziesiąt milionów nowych miejsc pracy, związanych głównie z branżą IT.

Niezależnie od tego, które przewidywania okażą się słuszne, pewne jest, że wraz z rozwojem AI rynek pracy będzie się dynamicznie zmieniał. Aby odnieść sukces, trzeba będzie być elastycznym i przygotowanym na zmiany.

Przeczytaj wszystkie artykuły na temat

Rynek pracy Przewodnik

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jakie są Twoje doświadczenia z pracodawcą?

Dodaj opinie

Stwórz CV

Zrób dobre pierwsze wrażenie dzięki CV w atrakcyjnym formacie

Utwórz CV

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl