Czym jest shift shock - rezygnacja z nowej pracy?

15.05.2024
2 min.
Czym jest shift shock - rezygnacja z nowej pracy?

Udostępnij

 

Shift shock to stosunkowo nowe, ale coraz popularniejsze zjawisko na rynku pracy, polegające na rezygnacji z nowej pracy w krótkim czasie po objęciu nowego stanowiska. Napędzane początkowo głównie przez pracowników z pokolenia Z, zatacza coraz szersze kręgi i należy obecnie do najpopularniejszych trendów związanych z rynkiem poszukiwania pracy na TikToku i w wyszukiwaniach Google.

 

Shift shock - definicja

Termin shiftshock bywa określany również jako „impuls do odwrotu” lub „wczesna rezygnacja”. Oznacza sytuację, gdy nowo zatrudniony pracownik, rozczarowany pracą, składa rezygnację wkrótce po objęciu nowego stanowiska. Sytuacja taka ma miejsce często w ciągu kilku tygodni lub miesięcy od rozpoczęcia nowej pracy, czyli nierzadko jeszcze przed zakończeniem okresu próbnego.

 

Shift shock – przyczyny

Shiftshock najczęściej wiązany jest z rozczarowaniem pracownika nowym miejscem pracy. Przyczyn pojawiającej się u pracownika frustracji, skutkującej rezygnacją z nowej pracy, może być wiele, a do najczęstszych należą:

 

- Rozbieżność  oczekiwań z rzeczywistością -wyobrażenie pracownika o nowej pracy rozmija się z rzeczywistością. Niezgodność taka może dotyczyć zakresu obowiązków na nowym stanowisku pracy, kultury organizacyjnej panującej w firmie, wynagrodzenia, możliwości rozwoju czy atmosfery w pracy. Dlatego w poszukiwaniu nowej pracy warto też korzystać z opinii innych pracowników.

- Nieodpowiednie stanowisko – wkrótce po objęciu nowego stanowiska przez pracownika może się okazać, że dana praca nie odpowiada jego predyspozycjom, umiejętnościom lub celom, bądź też jest niezgodna z wyznawanymi przez niego wartościami. W tym przypadku warto zadbać o dobre CV, dzięki któremu pracodawca będzie mógł lepiej dobrać do twoich umiejętności zakres pracy.

- Problemy z integracją - nowy pracownik może mieć trudności, by wpasować się w nowy zespół i kulturę organizacyjną firmy.

- Niewłaściwe proporcje work-life balance – obowiązki na nowym stanowisku pracy nie pozwalają pracownikowi osiągnąć odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

 

Ostatnie opinie

 

Shift shock – skutki dla pracodawcy

Rezygnacja z nowej pracy może być źródłem dużych rotacji na rynku pracy, co z kolei może mieć negatywne konsekwencje dla firm. Koszty rekrutacji, szkolenia i onboarding'u nowego pracownika, który szybko rezygnuje z pracy, stanowią stratę finansową dla firmy. To także strata czasu i środków poniesionych na znalezienie nowego kandydata i obsadzenie zwolnionego stanowiska. Shiftshock, czyli niespodziewana rezygnacja pracownika, dezorganizuje funkcjonowanie zespołu i prowadzi do obciążenia pracą pozostałych pracowników, a w konsekwencji do zmniejszenia produktywności firmy. W końcu wysoki wskaźnik wczesnych rezygnacji może negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy i utrudnić jej pozyskiwanie nowych pracowników.

 

Shift shock – skutki dla pracownika

Choć rezygnacja z nowej pracy nie zawsze jest czymś złym i może być okazją do znalezienia pracy bardziej odpowiadającej potrzebom i oczekiwaniom pracownika, to negatywne skutki shiftshocku odczuwa nie tylko pracodawca, ale i sam pracownik. Rezygnacja z nowo zdobytej pracy oznacza przede wszystkim zmarnowanie czasu i wysiłku poświęconego na jej zdobycie. Frustracja towarzysząca shiftshockowi może z kolei doprowadzić do pogorszenia stanu psychicznego pracownika, obniżenia poczucia własnej wartości i motywacji do poszukiwania pracy. Konsekwencją częstych zmian pracy w krótkim czasie może być też negatywne postrzeganie pracownika przez potencjalnych nowych pracodawców, co może utrudnić znalezienie kolejnej satysfakcjonującej oferty.

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jesteś z działu HR? Dowiedz się, jak skutecznie rekrutować!

Dołącz do klubu pracodawców z wysokim wskaźnikiem retencji i niskimi kosztami rekrutacji.

Chcę wiedzieć

Chcesz ułatwić sobie pracę?

Doradzimy Ci, jak efektywnie zarządzać Marką Pracodawcy w społeczności.

Dowiedz się więcej

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl