10 najczęściej zadawanych pytań pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

06.04.2021
4 min.
10 najczęściej zadawanych pytań pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Udostępnij

Prawdopodobnie już wiesz, że rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko okazja dla pracodawcy do zadania Ci pytań, aby dowiedzieć się więcej o Tobie i Twoich umiejętnościach. Rozmowa kwalifikacyjna to również doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o firmie, stanowisku, o które się ubiegasz, oraz środowisku pracy. Pytania, które zadajesz podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pomogą Ci upewnić się, że opis stanowiska jest odpowiedni dla Ciebie, a także możesz pokazać pracodawcy, że jesteś zainteresowany.

Z reguły będziesz mieć możliwość zadawania pytań pod koniec rozmowy. Najlepiej byłoby, gdybyś był przygotowany/a na co najmniej 2 pytania, aby pokazać potencjalnemu pracodawcy, że wykonałeś/aś już swoją pracę domową i że masz motywację do osiągnięcia doskonałości w nowej roli.

W tym artykule pomożemy Ci szeregiem sugestii, które sprawią, że poczujesz się gotowy/a na kolejną rozmowę kwalifikacyjną. W ten sposób już zapewnisz sobie kolejny krok do znalezienia oferty pracy, która przypadnie Ci do gustu!

 

Pytania, które należy zadać pracodawcy 

1. Czy może mi Pan/Pani podać więcej szczegółów na temat codziennych obowiązków na tym stanowisku?

Teraz masz szansę dowiedzieć się jak najwięcej informacji o pracy, o którą się ubiegałeś, aby upewnić się, że jest to naprawdę to, czego chcesz. Dowiadując się więcej o tym, co będziesz musiał/a robić każdego dnia, będziesz w stanie określić umiejętności potrzebne do pracy.

 

2. Jakie są według Pana/Pani najważniejsze cechy potrzebne osobie, która chce wyróżniać się na tym stanowisku?

W większości przypadków, zadając to pytanie, możesz znaleźć kluczowe informacje, których nie ma w opisie stanowiska. Dzięki temu możesz dowiedzieć się o kulturze i środowisku pracy w firmie, a także o oczekiwaniach pracodawcy wobec Ciebie.

Wskazówka: staraj się unikać pytań zamkniętych, na które odpowiedź jest ograniczona do prostego „Tak” lub „Nie” lub pytań tak szerokich, że trudno byłoby uzyskać konkretną odpowiedź. Nie chcesz, aby Twój rozmówca czuł się osaczony, kiedy próbujesz zrobić na nim pozytywne wrażenie.

 

3. Czy może mi Pan/Pani opowiedzieć o kulturze firmy?

Na podstawie opisu otrzymanego podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziesz mógł/mogła ocenić, na ile odpowiednia byłaby dla Ciebie ta nowa praca. Spróbuj skorzystać z tej okazji, aby upewnić się, że będziesz się czuł/a komfortowo w swoim środowisku pracy.

 

4. Jak Pan/Pani widzi ewolucję firmy w ciągu najbliższych 5 lat?

Jeśli planujesz pozostać na tym stanowisku przez dłuższy czas, aby móc rozwijać się jako część grupy, konieczne jest obserwowanie ciągłej ewolucji firmy. 

 

5. Kogo uważa Pan/Pani  za swojego największego konkurenta i dlaczego?

Teoretycznie powinieneś już mieć dość konkretne wyobrażenie o konkurentach firmy, ale pomocne jest zdobycie tych informacji bezpośrednio od przyszłego pracodawcy, u źródła.

 

6. Jakie są największe możliwości, jakie ma obecnie firma?

To pytanie pokazuje, że chcesz się zaangażować i bardzo interesujesz się firmą. Pomoże Ci również dowiedzieć się, w jakim kierunku podąży firma w najbliższej przyszłości. 

 

7. Jakie są największe wyzwania, przed którymi stoi obecnie firma/dział?

Z drugiej strony dobrze byłoby zapytać o wyzwania. Dzięki temu będziesz w stanie odkryć trendy i problemy specyficzne dla branży, a nawet zidentyfikować pewne obszary, w których Twoje umiejętności będą przydatne.

 

8. Jaka jest typowa ścieżka kariery dla kogoś na tym stanowisku?

To pytanie pomoże Ci dowiedzieć się więcej o procesie wewnętrznej promocji firmy. Fakt, że zadasz to pytanie, udowodnisz swojemu nowemu zespołowi, że jesteś zainteresowany/a rozwojem z firmą - tylko uważaj, aby nie sformułować tego w sposób zbyt osobisty (np. Kiedy mogę otrzymać podwyżkę?)

 

9. Jak myślisz, jaka osoba byłaby idealnym kandydatem na to stanowisko? Jak mam się z nią porównać?

Zalecamy to pytanie, ponieważ nie jest to takie samo ryzyko, jak w przypadku pytania „Jak przedstawiają się inni kandydaci, których rozważasz i jak mam się z nimi porównać?”, Ale służy ono w pewnym stopniu temu samemu celowi: pomoże ci się dowiedzieć, krótko i obiektywnie., jeśli to, co możesz zaoferować, całkowicie pokrywa się z tym, czego firma szuka w idealnym kandydacie na to stanowisko.

 

10. Jakie są kolejne kroki w procesie rekrutacji?

Za pomocą tego pytania możesz pokazać im, że nie możesz się doczekać, aby przejść dalej. Będziesz mógł/mogła również dowiedzieć się ważnych informacji o ich konkretnych planach związanych z procesem rekrutacji - znając kolejne kroki, będziesz dokładnie wiedział/a, kiedy spodziewać się odpowiedzi.

Pamiętaj: staraj się jeszcze nie zadawać pytań o wynagrodzenie lub konkretne świadczenia. Radzimy zaczekać do ostatnich etapów rekrutacji, aby rozpocząć negocjacje z pracodawcą lub przedstawicielem działu personalnego.

 

Oczywiście w obecnym kontekście pandemii można by nawet zadać im konkretne pytania, takie jak:

 

Jak zmieniliście protokół BHP w kontekście pandemii?

Wiele firm podjęło różne działania, aby zapewnić zdrowie pracowników w tym okresie. Na przykład większość z nich wdrożyła nowe środki higieny; niektóre firmy zapewniają pracownikom specjalne zestawy ochronne; inni zdecydowali się wprowadzić  zmiany do harmonogramu pracy, tak aby jednocześnie było mniej pracowników.

 

Jeśli u któregoś z pracowników zostanie potwierdzony COVID-19, jakie działanie podejmujecie?

Pracodawca powinien być w stanie udzielić ci jasnych informacji o swoim wewnętrznym protokole na wypadek podejrzeń pracownika. Idealnie byłoby, gdyby firmy miały pewne jasno określone procedury izolowania osób z objawami, a pracownicy powinni wiedzieć, jak skutecznie je wdrożyć.

Obecny kontekst sprawia, że wiele osób może podejmować trudne decyzje zawodowe. Uzyskując odpowiedzi na tego typu pytania bezpośrednio z rozmowy kwalifikacyjnej, będziesz w stanie podjąć znacznie bardziej świadomą decyzję dotyczącą swojego bezpieczeństwa w pracy.

 

Oczywiście w tym artykule zaproponowałem tylko kilka rekomendacji na pytania, które powinieneś zadać pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak ważne jest, aby dostosować je do przebiegu dyskusji - na niektóre pytania, które przygotujesz, możesz już odpowiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Nie zapomnij więc: oprócz czasu przeznaczonego na ogólne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, przeznacz wystarczająco dużo czasu na pytania, które zadasz pracodawcy na końcu. A co ważniejsze, bądź naturalny/a, nie musisz bać się zadawania konkretnych pytań. Ostatecznie te informacje pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję i zapewnią płynniejszą i bezpieczniejszą drogę do wybranej oferty pracy!

 

Czy ostatnio brałeś/aś udział w rozmowie kwalifikacyjnej? Podziel się swoim doświadczeniem z innymi kandydatami tutaj:

https://www.gdziepracujemy.pl/dodaj-rozmowe-kwalifikacyjna

Przeczytaj wszystkie artykuły na temat

Bez kategorii

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jakie są Twoje doświadczenia z pracodawcą?

Dodaj opinie

Stwórz CV

Zrób dobre pierwsze wrażenie dzięki CV w atrakcyjnym formacie

Utwórz CV

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl