10 najważniejszych pytań, które należy zadać pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

13.02.2024
2 min.
 10 najważniejszych pytań, które należy zadać pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Udostępnij

 

Pytania do pracodawcy na rozmowie o pracę to element dość często lekceważony przez potencjalnych pracowników. Jak podkreślają jednak liczni eksperci do spraw rekrutacji, zadawanie przemyślanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej pozwala nie tylko lepiej poznać firmę i specyfikę danego stanowiska, ale też wpływa pozytywnie na ocenę osoby ubiegającej się o pracę, pokazując jej zaangażowanie i inicjatywę. Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej warto więc zastanowić się, jakie pytania zadać pracodawcy. Dobre CV to nie wszystko.

 

Dlaczego warto zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zadawanie pytań na rozmowie kwalifikacyjnej pozwoli Ci uzyskać informacje o firmie i stanowisku, których nie znajdziesz w ogłoszeniu o pracę lub na stronie internetowej firmy. To z kolei pomoże ci podjąć bardziej świadomą decyzję o ewentualnym przyjęciu oferty.

Mądre i przemyślane pytania do pracodawcy na rozmowie o pracę mogą też wpłynąć na pozytywny wizerunek kandydata. Jest wielce prawdopodobne, że pracodawca doceni zaangażowanie i inicjatywę kandydata oraz jego gotowość do podjęcia nowych obowiązków. Ponieważ część kandydatów lekceważy ten element rozmowy kwalifikacyjnej, odpowiednie pytania do pracodawcy pomogą ci się wyróżnić i zwiększą twoje szanse na sukces.

 

O co pytać na rozmowie o pracę?

Pytania do pracodawcy na rozmowie o pracę mogą dotyczyć wielu kwestii. To, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej, zależy od priorytetów kandydata, a także od specyfiki konkretnego stanowiska i firmy. Jest jednak kilka zasadniczych obszarów, na które warto zwrócić uwagę:

 

Główne obowiązki i oczekiwania pracodawcy

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto dopytać się o główne obowiązki i zadania na danym stanowisku. To pozwoli ci lepiej poznać oczekiwania pracodawcy wobec ciebie i zorientować się, jaka odpowiedzialność wiąże się z danym stanowiskiem. 

 

Szczegóły oferty pracy

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej warto uzyskać informacje o zespole, w którym przyjdzie ci pracować i organizacji pracy. W ten sposób dowiesz się, jak wygląda typowy dzień na danym stanowisku, jakie są godziny pracy, czy i na jakich zasadach dopuszczalna jest praca zdalna, jak wygląda struktura organizacyjna zespołu oraz jaka panuje w nim atmosfera.

 

Możliwości rozwoju i awansu

Pytanie o możliwości rozwoju i awansu w firmie będzie dowodem na zaangażowanie i chęć rozwoju kandydata. Pozwoli ci też zorientować się, jaka może potoczyć się twoja kariera. 

 

Dodatkowe benefity

Nie obawiaj się zapytać pracodawcy o dodatkowe benefity, na jakie możesz liczyć w danej firmie.

 

Proces rekrutacji

Na koniec warto dopytać się, jak wyglądają kolejne etapy w procesie rekrutacji i kiedy możesz spodziewać się otrzymania informacji zwrotnej po rozmowie.

 

Ostatnie informacje o rozmowach kwalifikacyjnych

 

10 najważniejszych pytań, które należy zadać pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

 

1. Jakie są główne obowiązki na danym stanowisku?

2. Jakie są oczekiwania firmy wobec osoby na danym stanowisku?

3. Jakie są godziny pracy i czy możliwa jest praca zdalna lub hybrydowa?

4. Jak można opisać kulturę organizacyjną firmy?

5. Jak wygląda struktura zespołu i jaka panuje w nim atmosfera?

6. Jakie możliwości szkoleń i rozwoju zawodowego oferuje firma?

7. Jakie są długoterminowe możliwości awansu w firmie?

8. Czy firma oferuje jakieś dodatkowe benefity poza standardowymi świadczeniami?

9. Jakie są plany firmy na przyszłość?

10. Jak wygląda dalszy proces rekrutacji?

 

Przygotuj listę pytań, które chcesz zadać

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, opracuj listę pytań do pracodawcy. Dowiedz się, jak najwięcej o firmie i stanowisku, o które się ubiegasz. Staraj się nie zadawać pytań, na które odpowiedzi można znaleźć w ogłoszeniu o pracę lub na stronie internetowej firmy. Pamiętaj, aby dostosować pytania do specyfiki danego stanowiska oraz własnych priorytetów i oczekiwań. Dobrze przygotowane pytania nie tylko pozwolą ci wywrzeć pozytywne wrażenie na pracodawcy i wyróżnić się spośród innych kandydatów, ale też pomogą ci podjąć świadomą decyzję o przyjęciu oferty pracy.

Przeczytaj wszystkie artykuły na temat

Informacje o firmie Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jakie są Twoje doświadczenia z pracodawcą?

Dodaj opinie

Stwórz CV

Zrób dobre pierwsze wrażenie dzięki CV w atrakcyjnym formacie

Utwórz CV

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl