Idę w górę czy zostaję w miejscu?

29.07.2021
2 min.
Idę w górę czy zostaję w miejscu?

Udostępnij

Dziś proponuję Ci 9 nawyków, które przynoszą efekty, gdy chcesz budować karierę:

 

1. Poznaj swoją wartość

Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią wywiera dużą presję zarówno na firmy, jak i na pracowników. Ważne jest, aby wiedzieć, jak stać się niezastąpionym w pracy, a jeśli chcesz robić postępy w swojej karierze, lepiej nie czekać na szczęście. Określ swoje mocne strony, co odróżnia Cię od innych i wyróżnia.

Obecny kontekst, a także okres, który nadejdzie, będą sprzyjać Ci, jeśli wiesz, jak wykorzystać swój potencjał i przejąć kontrolę nad swoją karierą, poszukując wytrwale nowych możliwości.

 

2. Skoncentruj się na rozwiązaniach

To, co często słyszeliście o umiejętnościach poszukiwanych przez menedżerów, jest w tym przypadku prawdziwe: skoncentrowanie się na poszukiwaniu rozwiązań (a nie na analizę problemów) była pożądana nawet w czasach przed pandemią, ale teraz jest naprawdę niezbędna. 

 

3.  Zadawaj pytania

„Ale jeśli mam kilka lat doświadczenia zawodowego i nadal zadaję pytania, czy nie zostanie to zinterpretowane jako brak przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej?”

Rozumiem tę troskę, ale spójrz na to w ten sposób: pytania to bardzo przydatne narzędzia w komunikacji i rozwoju. Zadawanie pytań i chęć poszukiwania nowych informacji pokazuje, że jesteś otwarty na naukę. A akceptując podatność, która towarzyszy rozwojowi zawodowemu, będziesz również w stanie poprawić swoje relacje międzyludzkie.

 

4. Poproś o feedback

Prawda, że gdy słyszysz o informacjach zwrotnych jest łatwiej dawać niż otrzymywać?

Rozumiem cię!

To dla nas naturalne, że łatwiej nam powiedzieć, co o kimś myślimy, niż zapytać o opinie o nas. Naszą skłonnością jest ocenianie osoby, a nie wyniku działania lub czynności – dlatego proponuję, aby pytając o informację zwrotną, formułować pytanie tak, aby pytać o opinie na temat jakości Twojej pracy, a nie osoby. Informacje zwrotne będą zatem cennym narzędziem walidacji, ale także doskonalenia umiejętności.

PS.: Zastosuj tę samą zasadę podczas udzielania informacji zwrotnej. :)

 

5. Przyznawaj się do pomyłek

Nikt nie jest odporny na błędy. W końcu jesteśmy ludźmi! Jak mówi przysłowie: „Tylko ten, kto nie pracuje, nie błądzi!”

Ale nie możesz uczyć się na błędach, jeśli nie przyznasz, że je zrobiłeś. Jeśli więc znajdujesz się w takiej sytuacji, weź głęboki oddech i przyznaj, że się myliłeś. Poinformuj tych, którzy muszą wiedzieć, przeproś i powiedz, że popracujesz nad rozwiązaniem.

Powiedzenie „przepraszam” wymaga odwagi, ale na dłuższą metę ludzie będą pamiętać twoją uczciwość bardziej niż początkowy błąd.

 

6. Dostosuj się do zmian

Wiem, że zmiany, które mogą zajść w Twoim życiu, oznaczają dodatkowe zmartwienia. Z drugiej strony zmiana jest jedyną stałą w naszym życiu i to od nas zależy, czy się dostosujemy.

Jak możesz to robić?

Zachowaj pozytywne nastawienie, zmień perspektywę, z której patrzysz na każdą sytuację i zastanów się, jak najlepiej wykorzystać swoje umiejętności i kompetencje, dostosowując się do zmian.

 

7. Poproś o pomoc

Często niechętnie prosimy o pomoc, ponieważ albo chcemy być niezależni lub kompetentni, albo obawiamy się, że będziemy wydawać się niekompetentni, jeśli przyznamy, że potrzebujemy pomocy.

W większości przypadków jest to fałszywe założenie, że inni nie będą chcieli nam pomóc. Ponadto, jeśli wszystkie próby rozwiązania problemu zawiodły, naleganie na samodzielne znalezienie rozwiązania nie jest wcale produktywne i efektywne.

 

8. Bądź zainteresowany nauką

Nawet w czasach przed pandemią wyzwania związane z ciągłym rozwojem technologicznym prowadziły do uczenia się nowych rzeczy. W obecnym kontekście, bardziej niż kiedykolwiek, polecam Ci zainteresowanie zdobywaniem nowych umiejętności, uczestnictwem w nowych projektach lub wolontariatem w wydarzeniach lub akcjach, w ramach organizacji, w której jesteś lub poza nią. W ten sposób zapewnisz sobie wyraźną przewagę, jeśli pojawi się nowa okazja zawodowa.

 

9. Buduj relacje z innymi

Innymi słowy... nie zapominaj o networkingu, ponieważ widoczność rodzi możliwości. Jeśli nie mówisz o sobie i swoich planach, skąd inni mogą o tobie wiedzieć?

A co byś powiedział, gdybym wyznał ci, że bez tworzenia relacji z innymi wszystko inne nie jest zbyt pomocne w zdobyciu upragnionej kariery w krótkim czasie? Słowa Petera Druckera są najlepszą zachętą do działania: „Najlepszym sposobem przewidzenia swojej przyszłości jest jej tworzenie!”

 

Przeczytaj wszystkie artykuły na temat

Bez kategorii

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jakie są Twoje doświadczenia z pracodawcą?

Dodaj opinie

Stwórz CV

Zrób dobre pierwsze wrażenie dzięki CV w atrakcyjnym formacie

Utwórz CV

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl