Udostępnij
Jak negocjować podwyżkę 5 kroków
Negocjacje o podwyżkę mogą być dla pracownika stresujące. Powodem mogą być obawy, jak pracodawca zareaguje na prośbę o podwyżkę czy brak wiary we własne umiejętności. Nie każdy też wie, jak negocjować podwyżkę, aby osiągnąć sukces. Zdecydowanie jednak warto podjąć tę próbę – w ten sposób nie tylko można poprawić własną sytuację materialną, ale również zyskać większą motywację do pracy, co z kolei przełoży się na większe zaangażowanie w pracy, które z pewnością zostanie docenione przez pracodawcę.
Jak skutecznie wynegocjować podwyżkę?
Negocjacje o podwyżkę to sposób na uznanie własnej wartości i wkładu w firmę. Jeśli uważasz, że twoje umiejętności, doświadczenie i osiągnięcia przekładają się na sukcesy organizacji, to masz prawo oczekiwać odpowiedniego wynagrodzenia. Pamiętaj jednak, że negocjacje wymagają odpowiedniego przygotowania, argumentacji i elastyczności. Zobacz, jak skutecznie negocjować podwyżkę.
Zorientuj się, ile jesteś wart
Zanim rozpoczniesz negocjacje o podwyżkę, zorientuj się jakie są rynkowe stawki wynagrodzenia na podobnym stanowisku w twoim regionie. Zbierz informacje na temat zarobków w innych firmach – w tym celu możesz przejrzeć ogłoszenia o pracę, popytać znajomych lub poszukać informacji na portalach społecznościowych. Cenne źródło informacji o realnych wynagrodzeniach w firmach stanowi m.in. platforma gdziepracujemy.pl. Pamiętaj, by podczas rozmowy z pracodawcą trochę te dane zawyżyć, aby mieć pole do negocjacji.
Podkreśl swój wkład
W trakcie negocjacji o podwyżkę przekonaj pracodawcę, jak dużą wartość stanowisz dla firmy. Przygotuj wcześniej listę swoich sukcesów i osiągnięć w pracy. Nie zapominaj też o swoim doświadczeniu i umiejętnościach. Wskaż, jakie wartości dodane wnosisz do organizacji i jakie cele osiągnąłeś. Postaraj się przedstawić te informacje w sposób jak najbardziej konkretny i wymierny.
Wybierz odpowiedni moment
Negocjacje o podwyżkę, aby były skuteczne, powinny być przeprowadzone w odpowiednim momencie. Przede wszystkim unikaj negocjacji w sytuacji, gdy firma ma trudności finansowe. Zorientuj się też jak wygląda ogólna sytuacja ekonomiczna w twojej branży. Dobrym momentem na zainicjowanie negocjacji o podwyżkę może być np. zakończenie ważnego projektu, otrzymanie pozytywnej oceny lub nagrody bądź inne indywidualne osiągnięcie.
Ostatnio dodane wynagrodzenia
Przygotuj się do rozmowy
Przygotuj listę argumentów, które przekonają pracodawcę, że należy ci się podwyżka. Na tak przygotowanej liście nie powinno zabraknąć argumentów związanych z twoim obecnym stanowiskiem, takich jak zdobycie nowych umiejętności, pozytywne opinie od klientów, wzrost odpowiedzialności czy zwiększenie zakresu obowiązków. W trakcie negocjacji o podwyżkę możesz wspomnieć też o innych kwestiach, które uzasadniają twoją prośbę, jak choćby o wzroście kosztów życia.
Zanim spotkasz się twarzą w twarz z pracodawcą, przećwicz rozmowę z kimś bliskim. Skoncentruj się na jasnym i zwięzłym przedstawieniu swoich argumentów. W ten sposób nie tylko zwiększysz swoją pewność siebie, ale będziesz mógł przygotować się na różne scenariusze.
Bądź gotowy na kompromis
Pamiętaj, że negocjacje o podwyżkę to… negocjacje. Przedstaw swoje oczekiwania, ale nie oczekuj, że pracodawca zgodzi się na wszystko bez mrugnięcia okiem. Bądź elastyczny. Jeśli firma nie będzie ci w stanie zaoferować pełnej kwoty podwyżki o jaką prosisz, możesz postarać się o dodatkowe benefity, szkolenia lub awans. Jeśli podwyżka w danym momencie w ogóle nie jest możliwa, zapytaj o możliwość negocjacji wynagrodzenia w przyszłości lub jakąś inną formę rekompensaty.
Jak wynegocjować podwyżkę?
Przede wszystkim spokojnie i profesjonalnie. Unikaj emocji, skup się na faktach i przygotowanych wcześniej argumentach. Niezależnie od rozwoju sytuacji zachowaj spokój i pozytywną postawę. A przede wszystkim bądź pewny swojej wartości i nie wahaj się prosić o to, na co zasługujesz.
Udostępnij
To, co przeczytałem, jest warte uwagi:
Komentarze
0 komentarzy
Zaloguj się na swoje konto i dodaj komentarz
Negocjacje
Zapisz się do Newslettera
Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl