Jak poznać pracodawcę przed rozmową kwalifikacyjną?

26.06.2024
2 min.
Jak poznać pracodawcę przed rozmową kwalifikacyjną?

Udostępnij

 

Rozmowa kwalifikacyjna to wydarzenie, które może zdecydować o naszej przyszłości. Dobre przygotowanie do rozmowy o pracę to klucz do sukcesu. Aby zwiększyć swoje szanse, warto przed spotkaniem z rekruterem dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, w której chcemy pracować. Poświęcając czas na badanie pracodawcy, nie tylko zrobimy lepsze wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale także upewnimy się, że dana firma to miejsce, w którym chcemy pracować.

 

Badanie pracodawcy

Im lepiej poznamy przyszłego pracodawcę, tym lepiej przygotujemy się do rozmowy o pracę. Szukając informacji o pracodawcy możemy korzystać z różnych, ogólnodostępnych źródeł:

 

Strona internetowa

- Badanie pracodawcy zaczynamy zazwyczaj od jego strony internetowej. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na takie sekcje jak „O nas”, „Historia”, „Misja i wartości”, „Zespół” czy „Kariera”. Analiza zawartych tam informacji pozwoli nam lepiej zrozumieć, czym zajmuje się firma oraz jakie oferuje produkty i usługi, a także jakie są jej cele, misja i wyznawane wartości. Informacje o najnowszych projektach i inicjatywach przyszłego pracodawcy możemy znaleźć też w sekcjach „Aktualności” lub „Blog firmowy”.

 

Media społecznościowe

- Większość firm aktywnie komunikuje się ze swoimi klientami i pracownikami za pomocą mediów społecznościowych. Przed rozmową kwalifikacyjną warto przejrzeć profile firmy na takich portalach jak LinkedIn, Facebook, X, Instagram czy YouTube. Znajdziemy tam informacje o najnowszych wydarzeniach, a przy okazji wyrobimy sobie opinię na temat kultury organizacyjnej przyszłego pracodawcy.

 

Opinie pracowników

Opinie pracowników to niezwykle istotny element badania pracodawcy. Z informacji i opinii, którymi dzielą się obecni i byli pracownicy dowiemy się m.in. jaka atmosfera panuje w danej firmie, jakie są warunki zatrudnienia czy jakich dodatkowych korzyści możemy spodziewać. Opinie pracowników o interesującym nas pracodawcy znajdziemy w mediach społecznościowych, na forach dyskusyjnych, a także m.in. w serwisie gdziepracujemy.pl, wokół którego tworzona jest społeczność pracowników, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat pracodawców.

 

Serwisy informacyjne

- Wiadomości dotyczące firmy możemy znaleźć też w serwisach informacyjnych. Ze znalezionych w internecie artykułów dowiemy się, z jakich powodów o firmie było głośno w mediach. Informacje te mogą dostarczyć nam cennych danych na temat kondycji finansowej firmy, jej sukcesów bądź porażek.

 

Raporty finansowe

- Jeśli firma jest notowana na giełdzie, możemy przejrzeć jej raporty finansowe, aby uzyskać szczegółowe informacje o jej działalności. Możemy też zapoznać się z branżowymi raportami i analizy, dzięki którym dowiemy się więcej o pozycji firmy na rynku.

 

Ostatnie informacje o rozmowach kwalifikacyjnych

 

Przygotowanie do rozmowy o pracę

Aby dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, warto zebrać jak najwięcej informacji o pracodawcy, u którego chcemy pracować,  oczywiście stworzyć dobre CV. Przede wszystkim sprawdźmy podstawowe informacje o firmie i jej strukturze organizacyjnej: jakie produkty lub usługi firma oferuje swoim klientom, ile osób zatrudnia, jaki jest jej zasięg, a także gdzie ma swoją siedzibę i oddziały. Atutem na rozmowie kwalifikacyjnej będzie znajomość historii firmy, jej osiągnięć i ewentualnych nagród oraz aktualnych wydarzeń z jej działalności. W podjęciu świadomej decyzji o zatrudnieniu u nowego pracodawcy z pewnością pomoże nam zapoznanie się z kulturą organizacyjną firmy, w tym m.in. z atmosferą panująca w pracy, możliwościami awansu i rozwoju zawodowego oraz oferowanymi przez firmę świadczeniami. Dla wielu osób znaczenie mogą mieć też wartości, jakie wyznaje przyszły pracodawca i misja firmy.

 

Porady dla kandydatów na rozmowie o pracę

Informacje zebrane podczas badania pracodawcy, nie tylko pomogą nam podjąć przemyślaną decyzję o podjęciu zatrudnienia w danej firmie, ale też pozwolą zabłysnąć na rozmowie rekrutacyjnej. Zdobyta wcześniej wiedza doda nam więcej pewności siebie na rozmowie o pracę i pozwoli dostosować nasze odpowiedzi do wartości i kultury firmy. Przygotowanie do rozmowy o pracę powinno również uwzględniać zaplanowanie pytań do rekrutera, uwzględniających zebrane wcześniej dane. W ten sposób zademonstrujemy swoje zaangażowanie i zrozumienie firmy. Jednocześnie świadomość wyzwań i problemów przyszłego pracodawcy pozwoli nam uniknąć niezręcznych tematów podczas rozmowy.

Przeczytaj wszystkie artykuły na temat

Znajdź pracę Informacje o firmie Negocjacje

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jakie są Twoje doświadczenia z pracodawcą?

Dodaj opinie

Stwórz CV

Zrób dobre pierwsze wrażenie dzięki CV w atrakcyjnym formacie

Utwórz CV

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl