Jak radzić sobie ze stresem w pracy

18.05.2021
5 min.
Jak radzić sobie ze stresem w pracy

Udostępnij

Każdy, kto kiedykolwiek miał pracę, z pewnością odczuł, przynajmniej w pewnym momencie, presję stresu w pracy. Każda praca może mieć stresujące elementy, nawet jeśli lubisz to, co robisz i wkładasz w pracę pasję. Na krótką metę może pojawić się presja dotrzymania terminu lub wykonania trudnego zadania.

Kiedy stres w pracy staje się przewlekły, może być przytłaczający, a nawet szkodliwy zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. A obecna sytuacja z pracą w domu nie pomaga w walce ze stresem, ale jest coraz więcej osób, którym brakuje równowagi między pracą a życiem osobistym.

Długotrwałe narażenie na stresory związane z pracą może wpływać na długoterminowe zdrowie. Badania wykazały powiązania między wypaleniem zawodowym a objawami lęku i depresji. Młodsze osoby, które zazwyczaj doświadczają ciężkich zadań i dużej presji w pracy, są bardziej narażone na wypalenie, dużą depresję i uogólnione zaburzenia lękowe.

 

Główne stresory

Pewne czynniki zwykle idą w parze ze stresem związanym z pracą. Głównymi stresorami w pracy są:

⇒ Niewłaściwie niskie pensje;

⇒ Zbyt wiele zadań;

⇒ Niewiele możliwości wzrostu lub awansu;

⇒ Codzienna praca nie jest wyzwaniem i nie daje satysfakcji;

⇒ Brak wsparcia społecznego;

⇒ Liczne i częste terminy;

⇒ Sprzeczne wymagania lub niejasne oczekiwania dotyczące wydajności;

 

W dzisiejszym świecie praca zbyt często przypomina emocjonalną kolejkę górską. Długie godziny, krótkie terminy i rosnące wymagania mogą sprawić, że poczujesz się zmartwiony, wyczerpany i przytłoczony. A kiedy stres przekracza twoje możliwości radzenia sobie, zaczyna niszczyć twój umysł i ciało, a także satysfakcję, którą odczuwasz w pracy.

 

Jak stres wpływa na Ciebie w pracy

Stres i niepokój to dwa z największych zagrożeń dla produktywności w pracy. Niewielu, sparaliżowanych przez te warunki, może pracować na pełnych obrotach, co prowadzi do spadku ogólnej produktywności firmy. Około 40% pracowników uważa, że ich praca była z czasem bardzo lub bardzo stresująca.

Stres zawodowy może również wpływać na firmy lub organizacje. Wypalenie zawodowe zmniejsza produktywność w pracy i stymuluje absencję i zmianę pracy. Ponad 65% pracowników uważa, że stres w pracy spowodował u nich trudności w produktywności, a ponad 10% stwierdziło, że trudności te miały duży wpływ na ich samopoczucie.

Prowadzi również do konfliktów między współpracownikami, powodując rozprzestrzenianie się stresu w miejscu pracy. Syndrom wypalenia zawodowego wpływa na sposób, w jaki pracownicy zachowują się i współpracują w pracy, a ich produktywność jest znacznie obniżona z powodu wyczerpania i braku motywacji. Średnio ponad 28% millenialsów odczuwa zmęczenie w pracy codziennie lub bardzo często.

 

Występowanie stresu w całej firmie może prowadzić do powszechnego niepokoju i chęci pracowników do ubiegania się o nową pracę, która może być mniej stresująca niż obecna. Stwarza to oczywisty problem w zakresie zwiększania rotacji pracowników, co oznacza, że firma jest zmuszona inwestować więcej pieniędzy i czasu w rekrutację i szkolenie nowych pracowników.

Jeśli jednak uważasz, że nadmierny stres, jaki odczuwasz w pracy, wynika z toksycznego środowiska pracy, a nie dlatego, że jest to po prostu trudniejszy okres, zawsze możesz poszukać nowej pracy na Gdziepracujemy.pl.

Napięcia, które pojawiają się w pracy, są nieuniknione - bez względu na to, jak bardzo lubisz to, co robisz w pracy - ale jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby ograniczyć stres w pracy do minimum.

 

10  wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem w pracy

    1. Obserwuj wpływ stresorów na siebie 

Możesz zacząć od prowadzenia dziennika przez tydzień lub dwa, aby zidentyfikować sytuacje, które powodują największy stres i jak na nie reagujesz. Zapisz swoje myśli, uczucia i opinie na temat swojego środowiska pracy, w tym ludzi i okoliczności, których to dotyczy, okoliczności oraz tego, jak zareagowałeś. Czy podniosłeś głos? Poszedłeś do automatu na przekąskę? Czy poszedłeś na krótki spacer? Robienie notatek może pomóc w znalezieniu wzorców wśród stresorów i reakcji na nie. W ten sposób z biegiem czasu będziesz w stanie rozwinąć zdrowy mechanizm reagowania na stres. 

 

   2. Wybierz zdrowe reakcje na bodźce stresowe

Zamiast walczyć ze stresem za pomocą fast foodów lub alkoholu, staraj się dokonywać zdrowych wyborów, gdy poczujesz wzrost ciśnienia krwi. W walce ze stresem bardzo pomocne są ćwiczenia. Joga może być świetnym wyborem, ale każda forma aktywności fizycznej jest korzystna. Znajdź czas na swoje ulubione hobby i zajęcia rekreacyjne. Niezależnie od tego, czy jest to godzina czytania, malowania, gier rodzinnych, ważne jest, aby zarezerwować czas na rzeczy, które lubisz. Odpowiednia jakość snu jest również ważna dla skutecznego radzenia sobie ze stresem. Buduj zdrowe nawyki dotyczące snu, ograniczając spożycie kofeiny tak późno, jak to możliwe w ciągu dnia i minimalizując czynności stymulujące psychicznie, takie jak korzystanie z komputera, telefonu i telewizji w nocy.

 

   3. Ustal pewne ograniczenia

W dzisiejszym cyfrowym świecie łatwo jest odczuć presję bycia dostępnym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wyznacz własne granice między pracą a życiem osobistym. Może to oznaczać przyjęcie zasady, aby nie sprawdzać e-maili w domu wieczorem lub nie odbierać telefonu podczas kolacji. Chociaż ludzie mają różne preferencje co do tego, jak bardzo mieszają swoje życie zawodowe z życiem w domu, ustalenie wyraźnych granic między nimi może zmniejszyć stres.

 

   4. Poświęć trochę czasu na naładowanie

Aby uniknąć negatywnych skutków chronicznego stresu i wyczerpania, potrzebujemy czasu na regenerację i powrót do optymalnego poziomu funkcjonowania. Ten proces powrotu do zdrowia wymaga „zaprzestania” pracy, okresów, w których nie angażujesz się w czynności związane z pracą lub nie myślisz o pracy. Dlatego ważne jest, aby od czasu do czasu rozłączać się w sposób, który odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. Nie pozwól, aby wakacje się zgubiły, wykorzystaj je, kiedy tylko możesz. Jeśli to możliwe, weź czas na relaks, aby móc wrócić do pracy wypoczętym i gotowym do pracy. 

 

   5. Naucz się relaksować

Techniki takie jak medytacja, ćwiczenia głębokiego oddychania i uważność (stan, w którym aktywnie obserwujesz obecne doświadczenia i myśli bez ich oceniania) mogą pomóc zredukować stres. Zacznij od poświęcenia kilku minut każdego dnia, aby skupić się na prostej czynności, takiej jak oddychanie, chodzenie lub delektowanie się posiłkiem. Zdolność do celowego skupienia się na pojedynczej czynności bez rozpraszania uwagi stanie się silniejsza wraz z praktyką i odkryjesz, że możesz ją zastosować w wielu różnych aspektach swojego życia.

 

Wskazówka Gdziepracujemy.pl.

Mindfulness (uważność) każdego dnia

6. Zrób sobie krótką przerwę przed rozpoczęciem dnia pracy i ustal swoje zamiary na ten dzień.

7. Pobierz aplikację do medytacji, z której możesz skorzystać, gdy poczujesz nadmierną presję w pracy.

8. Zaplanuj co najmniej 5-minutową przerwę dziennie na wypróbowanie ćwiczeń oddechowych.

 

  9. Spróbuj się zorganizować

Nawet jeśli bałaganienie przychodzi ci naturalnie, planowanie z wyprzedzeniem, aby zachować porządek, może znacznie zmniejszyć stres w pracy. Na przykład reorganizacja twojego czasu pomoże ci marnować mniej czasu na przygotowania do poranka, aby uniknąć spóźnienia, a także mniej czasu na dobre zakończenie dnia pracy. Utrzymanie porządku może również oznaczać unikanie negatywnych skutków bałaganu i wydajniejszą pracę.

 

   10. Kontroluj swoje pragnienie perfekcjonizmu

Być może bycie perfekcjonistą i ciągłe kończenie kilku task-ów (zadań) sprawia, że czujesz się dobrze i pomaga Ci osiągnąć sukces w pracy, ale bycie perfekcjonistą może również stwarzać dla Ciebie duże problemy. Na początku możesz nie być w stanie wykonać wszystkiego perfekcyjnie za każdym razem - szczególnie w dynamicznej, szybkiej pracy. Dobrą strategią, aby uniknąć pułapki perfekcjonizmu, jest staranie się dawać z siebie wszystko, bez przepracowywania się i poświęcenie czasu na pogratulowanie sobie wysiłków. Może się okazać, że Twoje wyniki są lepsze niż początkowo sądziłeś, a więc będziesz znacznie mniej zestresowany w pracy.

 

Chociaż radzenie sobie ze stresem w pracy jest prawdziwym problemem w pracy, z pewnością można go rozwiązać. Nie możesz kontrolować wszystkiego w swoim środowisku pracy, ale to nie znaczy, że jesteś bezsilny, nawet jeśli utkniesz w trudnej sytuacji. A co najważniejsze, nie zapomnij wziąć głębokiego oddechu w obliczu stresującej sytuacji.

 

Wniosek

Jeśli stres w pracy koliduje z Twoimi wynikami zawodowymi, zdrowiem lub życiem osobistym, czas podjąć działanie. Bez względu na to, jaką masz pracę, jakie masz ambicje. lub jak stresująca jest Twoja praca, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ogólny poziom stresu i odzyskać poczucie kontroli w pracy.

Przeczytaj wszystkie artykuły na temat

Bez kategorii

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jakie są Twoje doświadczenia z pracodawcą?

Dodaj opinie

Stwórz CV

Zrób dobre pierwsze wrażenie dzięki CV w atrakcyjnym formacie

Utwórz CV

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl