Udostępnij
Jak uniknąć kunktatorstwa podczas pracy w domu
Jeśli podczas pandemii zalecono ci pracę w domu, aby pomóc spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, prawdopodobnie na początku byłeś szczęśliwy. To oczywiście świetny pomysł: w efekcie oszczędzasz czas, który zwykle spędzasz w korkach, a ponadto pracujesz w wygodnym środowisku - we własnym domu.
Nawet praca w domu może wydawać się luksusem. Bez konieczności dojeżdżania do pracy, ze wszystkimi przekąskami pod ręką i przez cały dzień ubrany w piżamę. Ale twoje wygodne środowisko domowe jest „polem minowym”, ponieważ łatwo możesz się rozproszyć, osiągając prokrastynację i czując się całkowicie przytłoczony zadaniami. Dlatego musisz wiedzieć, jak wydajnie pracować w domu.
Czym właściwie jest kunktatorstwo?
Odwlekanie jest jedną z głównych barier, które uniemożliwiają Ci wstawanie, stawianie czoła wyzwaniom życia z podniesionym czołem i życie dokładnie tak, jak marzyłeś. Kiedy zwlekasz, zamiast robić coś ważnego, gubisz się w różnych innych przyziemnych czynnościach, które pochłaniają twój cenny czas.
Gdybyśmy próbowali dokładnie zdefiniować kunktatorstwo, moglibyśmy powiedzieć, że jest to akt odkładania rzeczy, celowo lub nawykowo.
Wszyscy wiemy, że ludzie ogólnie bardziej żałują tego, czego nie zrobili, niż tego, co zrobili. Ponadto poczucie żalu i winy, które powstają z powodu utraconych szans, są znacznie bardziej widoczne przez całe życie.
Czasami może nam się wydawać, że mamy wszystkie możliwości na wyciągnięcie ręki, ale wciąż nie potrafimy z nich skorzystać. Kiedy zwlekasz, marnujesz czas, który mógłbyś zainwestować w coś naprawdę znaczącego. Jeśli uda Ci się zmierzyć z tym „wrogiem”, będziesz mógł cieszyć się prawdziwym potencjałem życia.
Prawda jest taka, że zwlekanie odnosi się bardziej do wymiaru emocjonalnego niż do faktu, że ludzie są z natury leniwi lub nie radzą sobie z deadlinem. W rzeczywistości ostatecznie odkładamy to, co zrobiliśmy, aby być szczęśliwym na chwilę - co ma sens, przynajmniej do tego stopnia, że musimy wcisnąć 2 tygodnie pracy w białą noc.
Jak wpływa na nas kunktatorstwo?
Wszyscy uprawiamy kunktatorstwo przez całe życie, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, nawet regularnie. Zdarza się nam to nawet w normalny dzień w biurze, kiedy wmawiamy sobie, że jesteśmy zajęci, ale siedzimy i nieustannie sprawdzamy e-maile, właściwie słuchając komediowego podcastu na słuchawkach. W efekcie nie jesteś w stanie całkowicie skupić się na zadaniach w programie tego dnia.
Badania wykazały, że osoby, które odkładają na później, mają wyższy poziom stresu, ponieważ prokrastynacja to sposób, w jaki umysł próbuje usunąć niepokój. Pytania takie jak „Czy będę w stanie zrobić to doskonale?”, „Co pomyśli mój menedżer?”, „Co pomyślą Twoi koledzy z drużyny?” w rzeczywistości są tymi, które cię mielą i doprowadzają do punktu, w którym ostatecznie odkładasz zadania, które musisz wykonać. Szukając krótkoterminowej ulgi, w rzeczywistości sabotujesz swoją długoterminową karierę na własną rękę.
Kiedy unikasz projektu, w rzeczywistości tymczasowo unikasz oceny przez osoby wokół ciebie. To paradoks, ponieważ unikając presji, w końcu wzmacniasz efekt ciśnienia. Im bliżej terminu realizacji projektu, tym bardziej się zestresujesz, a na dłuższą metę zwlekanie wpłynie na Twoją produktywność, a nawet na sukces zawodowy.
Nawet jeśli w codziennej pracy w biurze pozostajesz produktywny, wydaje się, że teraz, gdy pracujesz w domu, coraz trudniej jest Ci uniknąć zwlekania. I w końcu kto może cię winić? Każdego dnia otaczają cię te same mury, które już dobrze znasz. Nie masz bliskiego współpracownika, z którym mógłby rozmawiać o wiadomościach lub śmiać się z mema. I już dzisiaj wyprowadzałeś psa trzy razy, ale zaczynasz rozważać to po raz czwarty. Potrzebujesz tylko świeżego powietrza, prawda?
Dlaczego powinniśmy unikać kunktatorstwa?
Zwykle zwlekasz, aby uniknąć zrobienia czegoś, gdy boisz się wyniku swojej pracy. To takie proste. A kiedy pracujesz w domu, staje się to jeszcze wyraźniejsze: nie ma nikogo, kto by cię ostrzegał lub śledził, jak wybierasz spędzanie czasu. To tak, jakbyś miał pozwolenie na zwlekanie, aby nie czuć się winnym, kiedy marnujesz swój czas, ponieważ nie ma Cię w biurze i możesz robić, co chcesz. Po prostu ... to naprawdę nie jest tak.
Jeśli chcesz dokończyć to, co musisz zrobić, musisz przestać pracować.
Zrozumienie, dlaczego zwlekamy, pozwoli nam opracować własne skuteczne strategie walki z kunktatorstwem. To znaczy „nie zostawiajmy na jutro tego, co możemy zrobić dzisiaj” - jak głosi przysłowie.
Mit: „Ludzie są znacznie bardziej produktywni, gdy czują presję”
Badania wykazały, że sytuacja jest w rzeczywistości przeciwieństwem tego mitu. Odkładanie rzeczy, które musisz zrobić, tworzy środowisko sprzyjające stresowi, poczuciu winy i nieefektywności.
Jak możesz uniknąć kunktatorstwa?
1. Utwórz rutynę
Będąc bez zwykłego harmonogramu pracy biurowej, prawdopodobnie odkładasz moment wstania z łóżka, aby rozpocząć dzień, ale może to sprawić, że poczujesz się jeszcze bardziej zmęczony niż gdybyś obudził się 2 godziny wcześniej.
Ustaw alarm wcześnie, obudź się, weź prysznic, napij się kawy, czytaj książkę lub blog, jeśli chcesz, ale potem bierz się do pracy. Zdrowa rutyna pracy w domu powinna zaczynać się od chwili, gdy usiądziesz i włączysz laptopa do pracy. I nie, to nie jest eufemizm na coś innego. Zaczyna się od 3-godzinnej wycieczki po Netflixie, zanim faktycznie zabierzesz się do pracy.
2. Uzywaj piżamy tylko do spania
Praca w domu daje dużo większą swobodę, ale nie oznacza to, że powinieneś pracować w łóżku na brzuchu, nadal w piżamie, z dziennikiem, telefonem i wszystkimi papierami rozrzuconymi na kocu.
Nie mówimy, że powinno się pracować w domu w najbardziej eleganckich ubraniach, ale wykazano, że rezygnacja z piżamy ma pozytywny wpływ na pracę. A na koniec dnia pracy możesz ponownie założyć piżamę - potraktuj to jako inny sposób na oddzielenie pracy od relaksu.
3. Poświęć specjalną przestrzeń na „biuro w domu”
Wykazano, że przeznaczenie specjalnej przestrzeni do pracy pozytywnie wpływa na produktywność. Domowe biuro może być nawet miejscem na stół kuchenny, przestrzeń przy fotelu lub inne pomieszczenie w domu - wybór dedykowanej przestrzeni sprzyja koncentracji i kreatywności. Wybierz więc odpowiednią przestrzeń i staraj się, aby była czysta, schludna i wolna od wszystkiego, co mogłoby zwrócić Twoją uwagę w ciągu dnia pracy.
4. Zacznij dzień jak najwcześniej
Postaraj się rozpocząć program tak szybko, jak to możliwe, z najprostszym zadaniem, jakie masz w planie. Nie ma znaczenia, czy oznacza to, że wszystko, co musisz zrobić, to stworzyć dokument, sporządzić listę lub dodać odpowiedni tytuł do wiadomości e-mail. Ważne jest, aby gdzieś zacząć i wejść w odpowiedni nastrój. Chociaż może się to wydawać zbyt prostą radą, aby była skuteczna, kiedy będziesz ją codziennie stosować w praktyce, poczujesz różnicę.
5. Określ, kiedy jesteś najbardziej produktywny
Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do harmonogramu, który zwykle mieliśmy w biurze, ale nie wszyscy jesteśmy najbardziej produktywni między 9 a 18. Może wygodnie jest wstawać dużo wcześniej i kończyć dzień pracy po południu. A może jesteś bardziej produktywny w nocy. Jeśli dowiesz się, kiedy jesteś najbardziej kreatywny i produktywny, będziesz w stanie zorganizować swój program z pewnością, że będziesz w stanie najłatwiej skupić się na tym, co musisz zrobić.
6. Użyj techniki „Pomodoro”
Technika Pomodoro jest dość dobrze znana, ale niewiele osób może ją stosować każdego dnia. W obecnym kontekście bardzo dobrze nadaje się do pracy w domu i do walki z kunktatorstwem. Po ustaleniu rutyny i uporządkowaniu zadań możesz uruchomić minutnik Pomodoro - będzie to 25 minut pracy, a następnie 5 minut przerwy. Po 2-3 seriach możesz zrobić dłuższą przerwę 15 lub nawet 30 minut. Czas pomoże Ci zachować koncentrację przez 25 minut.
7. Lista, lista, lista
Kiedy zapisujesz zadania, które chcesz wykonać w swoim dzienniku, możesz mieć tendencję do zapisywania o wiele więcej punktów niż w rzeczywistości, co sprawi, że poczujesz się niespokojny, sfrustrowany i skłoni cię do odkładania działania. Zamiast tego możesz zapisać od poniedziałku wszystko, co chcesz osiągnąć w tym tygodniu roboczym, a następnie podzielić duże zadania na mniejsze, które możesz łatwo wykonać do weekendu.
Prawdą jest, że swobodę, jaką daje praca w domu, łatwo można zamienić w prawdziwy chaos. Dlatego ważne jest, aby znaleźć zdrową równowagę między życiem osobistym a zawodowym. A zwlekanie powstrzyma cię przed zrobieniem tego, jeśli na to pozwolisz.
Postaraj się zastosować powyższe wskazówki i nie bój się ich zmieniać i dostosowywać do swojej osobowości. Ważne jest, aby znaleźć styl pracy dla swojego domu, który zapewni efektywność, kreatywność i produktywność. Jak Ty zazwyczaj walczysz z kunktatorstwem?
Przeczytaj wszystkie artykuły na temat
Bez kategoriiUdostępnij
To, co przeczytałem, jest warte uwagi:
Komentarze
0 komentarzy
Zaloguj się na swoje konto i dodaj komentarz
Bez kategorii
Zapisz się do Newslettera
Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl