Jak zachować motywację szukając pracy?

13.04.2021
3 min.
Jak zachować motywację szukając pracy?

Udostępnij

Proces znalezienia nowej pracy może zająć kilka miesięcy. Ważne jest, aby przez cały ten okres utrzymywać pozytywne nastawienie, które pomoże Ci jak najszybciej znaleźć wymarzoną pracę. W tym artykule podajemy kilka sugestii, które wpłyną na Twoje nastawienie podczas procesu, ale także na ostateczny wynik.

Kilka rzeczy pozostaje niezbędnych, niezależnie od pożądanej pracy lub dziedziny poszukiwań. Najpierw zrób listę wszystkich rzeczy, które umiesz robić, nadając priorytet tym, które lubisz. Pasja przynosi wytrwałość. Znacznie łatwiej będzie Ci zainteresować się rzeczami, które naprawdę Cię przyciągają. W ten sposób będziesz w stanie odróżnić to, czego naprawdę pragniesz, od wpływów innych osób lub innych czynników, na przykład wysoko ocenianej firmy, z którą nie masz nic wspólnego.

 

Czy możesz sobie zaufać i pozostać skromnym?

Szukanie wyspecjalizowanych stron i aplikowanie nie wystarczy. Musisz być widziany. Rynek jest bardzo konkurencyjny i ryzykujesz, że pracodawca nawet nie otworzy Twojej aplikacji.

Wyróżnianie siebie dotyczy wiary w siebie. Często, szczególnie w naszej kulturze, skromność wiąże się z fałszywym zmniejszeniem potencjału. Bycie skromnym nie oznacza mówienia, że nie masz doświadczenia, lecz  zaufanie sobie, że jesteś w stanie promować rzeczy, o których wiesz na pewno, że je opanujesz, i bycie świadomym tych, które musisz udoskonalić lub się nauczyć.

 

Co robisz po złożeniu aplikacji?

Po złożeniu aplikacji na pożądaną pracę z konkretnym CV, dostosowanym do tej pracy, ważne jest, aby spróbować skontaktować się z osobami, które zajmują się rekrutacją w tej firmie. Sama firma to marka, a nie osoba, z którą można porozmawiać. Zwracanie się bezpośrednio do osoby zwiększa Twoje szanse na odpowiedź.

Na Ggdziepracujemy.pl, oprócz nowych ofert pracy, profile pracodawców i recenzje, które pomogą Ci dowiedzieć się, jak podejść do dialogu.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć jak najwięcej o pracy, na którą polujesz. Zdarzają się przypadki, w których opis stanowiska pracy odpowiada Twojej dziedzinie działalności, ale polityka firmy powinna być zgodna z Twoimi życzeniami.

 

Ustal cele

Ten proces wyszukiwania wymaga cierpliwości i wytrwałości. Nie możesz przeznaczyć jednego dnia na aplikowanie do wszystkich dostępnych ofert prac, potem czekając przez dłuższy czas nic nie robiąc.  Aplikacje te są często traktowane powierzchownie. Dlatego zanim naciśniesz wysłanie aplikacji, przeczytaj uważnie cały opis.

Wyznacz sobie rozsądną liczbę ofert pracy, które będziesz szukać codziennie. Następnie zapisz kroki, które chcesz zastosować w strategii podejścia do firmy. Niezależnie od tego, czy chcesz wysłać e-mail do rekrutera, czy też chcesz zasięgnąć opinii byłych pracowników, umieść to w planie docelowym.

 

Jak radzić sobie z porażką?

Przez cały ten czas dobrze jest przygotować się na odmowy. W większości przypadków, oprócz ogólnych wymagań związanych z pracą, decydujące są soft skille. To rozstrzygające kryteria, które najczęściej wspierają wybory pracodawcy. Odmowa nie oznacza, że nie jesteś dobrze przygotowany w swojej dziedzinie, ale daje Ci do zrozumienia, że możesz rozwinąć nowe umiejętności osobiste.

 

Optymizm i dobra energia

Prawo przyciągania działa również wtedy, gdy szukasz pracy. Gdy marszczysz brwi, wyniki pojawiają się z opóźnieniem. Kto nie ma sztywnej mentalności, wie, że optymistyczne nastawienie jest kluczem do sukcesu. Spróbuj każdego wieczoru zapisać trzy pozytywne rzeczy z mijającego dnia. Nie musi to być koniecznie związane z pracą. Może to być wszystko z tego dnia, które poprawiło Ci samopoczucie i dodało Ci dobrej energii: krótki spacer, filiżanka dobrej kawy, komplement itp.

 

Staraj się otaczać ludźmi pozytywnymi, którzy budują dobry dzień.

Jim Rohn - przedsiębiorca i speaker motywacyjny powiedział: „Jesteś średnią pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu”.

Jeśli nie możesz uniknąć tych, którzy zabierają twoją energię, staraj się spędzać z nimi jak najmniej czasu i nie pozwól, aby ich myśli miały na ciebie wpływ.

 

Szukaj motywacyjnych zasobów

Kiedy czujesz, że już nie masz siły, postaraj się spędzać jak najmniej czasu w tym stanie. Możesz wyjść uprawiać sport, gotować lub obejrzeć swój ulubiony film. Uważaj, aby nie poddawać się ciągłemu relaksowi i staraj się motywować jakąkolwiek wybraną przez siebie czynnością.

Jest wielu autorów motywacyjnych, których warto poczytać lub zasoby online, konferencje TED, różne filmy na Youtube czy LinkedIn, podcasty na różne tematy, wszystko to jest okazją do relaksu i nauki. Osoby, od których możesz się czegoś nauczyć, są niezwykle potrzebne w każdej chwili. Niezależnie od tego, czy są one pośrednio obecne w Twoim życiu, pomagają Ci się rozwijać, aby znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązania w danym momencie.

Wszystkie te rozwiązania przyczyniają się do Twojego sukcesu w procesie poszukiwania nowej pracy. Nie zapominaj, co możesz zrobić, dlaczego chcesz mieć określoną pracę i szukaj kreatywnych rozwiązań na każdą patową sytuację.

 

Przeczytaj wszystkie artykuły na temat

Bez kategorii

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jakie są Twoje doświadczenia z pracodawcą?

Dodaj opinie

Stwórz CV

Zrób dobre pierwsze wrażenie dzięki CV w atrakcyjnym formacie

Utwórz CV

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl