Udostępnij
Jakie masz prawa, gdy zostaniesz zwolniony?
Zwolnienie z pracy to sytuacja bardzo stresująca. W takim momencie warto być świadomym praw, jakie nam przysługują. Te regulują kodeks pracy oraz szereg innych ustaw, a ich celem jest ochrona pracownika przed nieuzasadnionym zwolnieniem oraz zapewnienie mu wsparcia w tym trudnym okresie. Sprawdź, jakie prawa ma zwalniany pracownik.
Prawa zwalnianego pracownika
Prawo do okresu wypowiedzenia i wynagrodzenia
Pracownikowi, któremu pracodawca wypowiada umowę o pracę, przysługuje okres wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia zależy od stażu pracy danego pracownika i wynosi:
- 2 tygodnie – w przypadku stażu pracy krótszego niż 6 miesięcy
- 1 miesiąc – w przypadku stażu pracy wynoszącego od 6 miesięcy do 3 lat
- 3 miesiące – w przypadku stażu pracy dłuższego niż 3 lata
Jeśli pracodawca w okresie wypowiedzenia zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, pracownikowi i tak należy się za ten okres wynagrodzenie.
Prawo do urlopu na poszukiwanie pracy
Pracownikowi, który był zatrudniony w firmie co najmniej 6 miesięcy, przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy. To, ile dni wolnych otrzyma pracownik na poszukiwanie nowej pracy, zależy od długości okresu wypowiedzenia:
- 2 dni robocze – w przypadku 2-tygodniowego lub miesięcznego okresu wypowiedzenia
- 3 dni robocze – w przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia
Nawet jeśli pracodawca skróci pracownikowi okres wypowiedzenia, godząc się na wypłatę odszkodowania, pracownikowi i tak przysługują 3 wolne dni na poszukiwanie pracy. A poszukiwanie pracy najlepiej rozpocząć od stworzenia profesjonalnego CV!
Prawo do urlopu i wynagrodzenia za niewykorzystany urlop
Zwalniany pracownik musi wykorzystać przysługujący mu urlop. Jeśli nie zdąży tego zrobić w okresie wypowiedzenia, pracodawca będzie musiał wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za zaległy urlop.
Prawo do odwołania
Prawa zwalnianego pracownika obejmują też prawo do odwołania od decyzji pracodawcy. Pracownik, który uzna, że decyzja o jego zwolnieniu była nieuzasadniona lub niezgodna z prawem, może odwołać się do sądu pracy, domagając się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach lub odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy. Ma na to 21 dni od otrzymania oświadczenia o wypowiedzeniu.
Prawo do odprawy
W szczególnych przypadkach zwalnianemu pracownikowi przysługuje odprawa. Sytuacja taka ma miejsce zazwyczaj, gdy pracownik traci pracę w ramach zwolnień grupowych. Odprawa może przysługiwać też pracownikowi zwalnianemu indywidualnie, o ile pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników, a do rozwiązania umowy dochodzi z przyczyn niezależnych od pracownika.
Ostatnie opinie
Prawo do otrzymania świadectwa pracy
W dniu rozwiązania umowy o pracę pracodawca ma obowiązek wydać zwalnianemu pracownikowi świadectwo pracy.
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Osoba zwolniona z pracy może wystąpić o zasiłek dla bezrobotnych. Zasiłek przysługuje osobom, które w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy przepracowały co najmniej rok i otrzymywały co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.
Zwolnienie z pracy - prawa pracownika
To, jakie prawa ma zwalniany pracownik, zależy nie tylko od ogólnych przepisów prawa pracy, ale też od zapisów w konkretnej umowie o pracę. W przypadku zwolnienia należy więc dokładnie przeczytać umowę o pracę, by zorientować się, jakie wynikają z niej prawa zwalnianego pracownika. Ponieważ sytuacja pracowników zwalnianych z pracy, może różnić się w zależności od konkretnych okoliczności czy powodów zwolnienia, do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z prawnikiem lub doradcą.
Pamiętaj również o tym, że jeśli nie zgadzasz się z przyczynami zwolnienia, możesz napisać o tym opinię na naszym serwisie.
Udostępnij
To, co przeczytałem, jest warte uwagi:
Komentarze
0 komentarzy
Zaloguj się na swoje konto i dodaj komentarz
Przewodnik
Zapisz się do Newslettera
Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl