Odmowa urlopu wypoczynkowego - co można zrobić?

20.02.2024
2 min.
 Odmowa urlopu wypoczynkowego - co można zrobić?

Udostępnij

 

Odmowa urlopu wypoczynkowego to bardzo przykra sprawa dla każdego pracownika, ale jak najbardziej prawdopodobna. Choć pracownikowi przysługuje prawo do urlopu, to pracodawca w określonych przypadkach może tego urlopu odmówić, a nawet odwołać pracodawcę z już rozpoczętego urlopu. Sprawdź, co możesz zrobić, gdy odmówiono Ci urlopu wypoczynkowego.

 

Kiedy można skorzystać z urlopu wypoczynkowego?

Zgodnie z art. 152 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawa tego nie można się zrzec, czyli pracownik nie może zrezygnować z urlopu, czy to w formie klauzuli w umowie o pracę, czy innego porozumienia z pracodawcą. Przysługujący urlop można dzielić dowolnie na części. Decyduje o tym pracownik, przy czym co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
 

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo, a niewykorzystany w tym terminie urlop należy wykorzystać do 30 września następnego roku. Wybór terminu urlopu nie jest jednak kwestią całkowicie dowolną. Zgodnie z kodeksem pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który to ustala pracodawca, „biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy”. Gdy w danej firmie nie ma planu urlopów, termin wypoczynku pracownik ustala po porozumieniu z pracodawcą.

 

Odmowa urlopu wypoczynkowego

Odmowa urlopu w wybranym przez pracownika terminie, to coś z czym trzeba się liczyć. Choć udzielenie urlopu następuje na wniosek pracownika, to pracodawca musi wyrazić na urlop swoją zgodę. Może on odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego, jeśli uzna, że obecność pracownika we wskazanym terminie jest szczególnie istotna, a jego absencja spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. W takiej sytuacji pracodawca powinien zaproponować pracownikowi inny termin urlopu.

W wyjątkowych przypadkach pracodawca może też odmówić pracownikowi urlopu na żądanie. Może tak się stać, jeśli pracownik nie wystąpi o urlop przed rozpoczęciem pracy w dniu rozpoczęcia urlopu  lub jeśli pracodawca uzna, że przyczynę urlopu (który co do zasady powinien być wykorzystywany w sytuacjach awaryjnych) można było przewidzieć znacznie wcześniej.

Pracodawca może też odwołać pracownika z już rozpoczętego urlopu. Ma jednak do tego prawo tylko w sytuacji, gdy obecności pracownika w firmie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

 

Ostatnie opinie

 

Co zrobić w przypadku odmowy urlopu wypoczynkowego?

NIe trzeba od razu szukać nowej pracy. Ponieważ odmowa urlopu może nastąpić tylko z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeśli uznasz, że takie nie występują masz prawo odwołać się od tej decyzji. Możesz też zażądać zwrotu kosztów poniesionych np. z rezerwacją wycieczki czy zakupem biletów. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy pracodawca odmawia ci urlopu w wybranym przez ciebie terminie, jak i gdy odwoła cię z już rozpoczętego urlopu. 

Jeśli odwołanie do pracodawcy nie przyniesie oczekiwanego skutku, możesz dochodzić swoich praw przed sądem pracy. Jeśli do tego dojdzie, to twój pracodawca będzie musiał udowodnić, że odwołanie urlopu było uzasadnione, a twoja nieobecność spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Kodeks pracy nie wskazuje konkretnych sytuacji, w jakich pracodawca ma prawo odwołać urlop, co oznacza, że przyczyny te będą uzależnione od specyfiki danego stanowiska. 

Pamiętaj, że nawet jeśli uznasz, że pracodawca odmawiając ci urlopu łamie prawo, nie możesz samowolnie udać się na wypoczynek. Może to zostać potraktowane jako poważne naruszenie obowiązków pracowniczych i stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Dlatego też warto zwrócić uwagę, na fakt, że nie tylko wynagrodzenie, ale również i polityka socjalna jest istotna, przy poszukiwaniu nowego pracodawcy. 
 

Przeczytaj wszystkie artykuły na temat

Przewodnik Legislacja Doskonałość organizacji

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jesteś z działu HR? Dowiedz się, jak skutecznie rekrutować!

Dołącz do klubu pracodawców z wysokim wskaźnikiem retencji i niskimi kosztami rekrutacji.

Chcę wiedzieć

Chcesz ułatwić sobie pracę?

Doradzimy Ci, jak efektywnie zarządzać Marką Pracodawcy w społeczności.

Dowiedz się więcej

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl