Praca na studiach: ryzyka, korzyści, kryteria zatrudnienia, wynagrodzenia

03.06.2021
4 min.
Praca na studiach: ryzyka, korzyści, kryteria zatrudnienia, wynagrodzenia

Udostępnij

Wielu absolwentów uczelni jest chętnych do znalezienia pracy - każdej pracy. Ale pierwsza praca na studiach, bez względu na to, jak arbitralnie zostanie wybrany, może mieć wpływ na resztę ich kariery. Każdego roku studenci stają przed poważnym dylematem, który może oznaczać zarówno ich karierę, jak i późniejsze plany osobiste: przyjąć pracę na wydziale lub skupić się wyłącznie na nauce.

Najnowsze statystyki pokazują, że 79% studentów martwi się o pieniądze. A 3 na 4 studentów pracuje obecnie w niepełnym wymiarze godzin podczas studiów.

Ale perspektywa żonglowania pracą i uczelnią może być dla niektórych zniechęcająca, zwłaszcza że wiele kursów i uniwersytetów nie poleca tego swoim studentom.

 

W poniższym artykule mówimy o perspektywie podjęcia pracy po ukończeniu studiów, aby pomóc studentom w podjęciu świadomej decyzji.

 

Kiedy uczniowie zaczną pracować

Niektórzy studenci rozpoczynają pracę od pierwszego roku studiów, inni czekają do końca wybranego programu studiów. Przyczyny, dla których młodzi ludzie decydują się na podjęcie pracy po ukończeniu studiów, mogą być dwojakiego rodzaju: finansowe lub chęć rozwoju osobistego i zawodowego.

Zatem studenci motywowani finansowo do pracy to ci młodzi ludzie, którzy głównie chcą pracy, aby zwiększyć swoje dochody, ale bez zbytniego skupiania się na budowaniu kariery w wybranej przez siebie dziedzinie. Dlatego w momencie ukończenia studiów mogą mieć zróżnicowane pochodzenie, wykonywać wiele zawodów lub współpracować, które niekoniecznie są związane z ich specjalizacją.

W przypadku młodych ludzi z motywacjami pozafinansowymi przeważa chęć rozwoju, stawiając czoła złożonym wyzwaniom zawodowym i osobistym. To właśnie oni woleli wcielać w życie to, czego nauczyli się przez lata i zaczynali karierę w wybranej dziedzinie z ławek szkolnych.

Zasadniczo powody, dla których studenci mogą ubiegać się o pracę od czasu studiów, powinny obejmować zarówno rozwój finansowy, jak i osobisty. W ten sposób młodzi ludzie czerpią radość z pierwszych korzyści osiągniętych własnym wysiłkiem, jednocześnie zdobywając doświadczenie i kładąc podwaliny pod swoją karierę.

 

Obszary z największą liczbą miejsc pracy dla studentów w Polsce to:

  ⇒ Retail

  ⇒ BPO i usługi

  ⇒ IT

  ⇒ Produkcja

  ⇒ Telekomunikacja

   ⇒ Doradztwo

   ⇒ Banki i instytucje finansowe

 

Wiele wydziałów współpracuje z różnymi firmami, więc dobrym punktem wyjścia dla każdego studenta na początku drogi byłoby sprawdzenie warunków, na jakich oferowane są staże w tych firmach za pośrednictwem wydziału. Zwykle organizowane są również targi pracy przeznaczone specjalnie dla studentów.

 

Zalety pracy na studiach

1. Doświadczenie zawodowe

Oprócz korzyści finansowych, praca na studiach wprowadza studentów na rynek pracy i pomaga im zrozumieć codzienną dynamikę środowiska pracy. Doświadczają wczesnej pracy zespołowej i hierarchicznych procesów, przez które muszą przejść w pracy. W ten sposób znacznie szybciej odkrywają dziedzinę pracy.

 

  2. Własny dochód

Zarabianie jest oczywistą zaletą pracy w okresie studiów. Pieniądze zarobione w ten sposób podczas studiów mogłyby pomóc w pokryciu kosztów czesnego, przyborów szkolnych, kosztów podróży, zakwaterowania, wyżywienia i prawie wszystkiego innego. Poza tym po studiach mogą cieszyć się wyższymi dochodami niż ich koledzy, którzy dopiero potem starają się o swoją pierwszą pracę.

 

  3. Networking

Jeśli pierwsza praca na studiach odbywa się na kierunku studiów lub w wybranej dziedzinie kariery, to jest to idealna sytuacja do tworzenia pomocnych kontaktów zawodowych. Może to być współpracownik, partner firmy, a nawet klient. Networking pomaga zbudować system profesjonalnego wsparcia, a nawet przyszłych klientów.

 

  4. Niezależność

Zdobycie pracy na studiach pozwala studentom zyskać wyjątkowe poczucie niezależności, które wcześniej nie istniało. Większość studentów lubi swoją pracę, ponieważ oferuje pewien stopień wolności finansowej i osobistej. Ale ważne jest, aby pracujący studenci nauczyli się sztuki zarządzania finansami, aby uniknąć marnowania pieniędzy na niepotrzebne rzeczy.

 

Zanim młodzi ludzie ukończą studia, będą już mogli cieszyć się kilkumiesięcznym, a nawet wieloletnim doświadczeniem na rynku pracy. W przypadku większości stanowisk na najniższym szczeblu przynajmniej jeden rok doświadczenia jest zwykle kluczowym wymogiem dla pracodawców. A więc im bardziej doświadczeni młodzi kandydaci, tym lepiej.

 

Wady pracy na studiach

  1. Brak czasu na naukę

Głównym priorytetem studentów muszą być studia, dlatego ważne jest, aby praca nie przejęła całkowicie panowania nad życiem młodych ludzi. Miejsce pracy i związane z nim obowiązki nie mogą kolidować z wynikami i poziomem osiągnięć na uczelni. W końcu, jeśli studenci zaniedbają naukę, aby uzyskać dodatkowe kieszonkowe, najprawdopodobniej w przyszłości będą tego żałować.

 

  2. Brak czasu na spotkania towarzyskie i inne zajęcia

Jeśli będą pracować i studiować w tym samym czasie, studenci zauważą, że ich wolny czas zniknie prawie całkowicie. Aby efektywnie uczyć się i pracować, muszą także zarezerwować czas na życie towarzyskie, dzięki któremu mogą złagodzić stres. 

 

  3. Stres

Studia już same w sobie są czynnikiem stresującym, a dodanie pracy zwiększy ogólny niepokój. Każda praca może mieć stresujące elementy, nawet jeśli jest przyjemna. Dlatego ważne jest, aby studenci wiedzieli, jak radzić sobie ze stresem w pracy, ale także związanym z wynikami w nauce.

 

4. Wybrana praca może być niezgodna z kierunkiem studiów

Większość studentów ma pracę w niepełnym wymiarze godzin, która nie jest związana z ich studiami uniwersyteckimi, ale pomaga im z inny punktów widzenia. Może to być niekorzystne, ponieważ nie będą mieli możliwości zastosowania w praktyce tego, czego się nauczyli.

 

Zatrudnienie studentów: na co patrzą pracodawcy

Zwykle pracodawcy przy pierwszej pracy bardziej interesują się soft skills, z których najbardziej poszukiwane są:

   - zarządzanie czasem;

   - etyka;

   - dbałość o szczegóły;

   - umiejętności kierownicze;

   - perswazja;

   - umiejętności komunikacyjne (pisemne i ustne);

   - praca w zespole;

   - zdolność adaptacji;

   - proaktywność;

   - kreatywność.

 

Jeżeli chodzi o hard  skills różnią się w zależności od branży i pracodawcy. Jednak do najbardziej poszukiwanych należą:

   - umiejętności cyfrowe (umiejętność korzystania z komputera, pakietu Office, przeglądarki, poczty elektronicznej itp.);

   - znajomość języka obcego (jeśli opanujesz więcej języków, tym lepiej!);

   - znajomość rachunkowości, sprawozdawczości finansowej;

   - znajomość programowania;

   - zarządzanie projektami;

   - projekt; 

   - wiedza marketingowa.

 

Możesz przetestować grunt przed zatrudnieniem się

Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy chcesz zostać zatrudniony na studiach, zdecyduj się na letni staż, dzięki któremu dowiesz się, czy ta praca Ci odpowiada. Będziesz także mógł ocenić, czy Twój pracodawca lub współpracownicy rozumieją, że od czasu do czasu będziesz nieobecny, aby być na bieżąco z seminariami i egzaminami.

 

Czy czujesz się gotowy, aby znaleźć swoją pierwszą pracę? Nigdy nie odkładaj na jutro tego, co możesz zrobić dzisiaj! Już teraz zacznij szukać odpowiedniej pracy dla siebie.

 

Szukaj pracy i staży: https://www.gdziepracujemy.pl/oferty-pracy

Zobacz, co inni mówią o polskich firmach: https://www.gdziepracujemy.pl/

Dowiedz się o wynagrodzeniach: https://www.gdziepracujemy.pl/wyplatometr

Przygotuj sobie CV na 10: https://www.gdziepracujemy.pl/zobacz-najlepsze-szablony-cv-online-i-utworz-cv-ktorym-sie-wyroznisz

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami: https://www.gdziepracujemy.pl/aktualnosci

Przeczytaj wszystkie artykuły na temat

Bez kategorii

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jakie są Twoje doświadczenia z pracodawcą?

Dodaj opinie

Stwórz CV

Zrób dobre pierwsze wrażenie dzięki CV w atrakcyjnym formacie

Utwórz CV

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl