Rekrutacja pracowników przy napiętym budżecie

11.05.2021
3 min.
Rekrutacja pracowników przy napiętym budżecie

Udostępnij

Obecnie pandemia nadal powoduje nierównowagę strumieni przychodów i ogólnie budżetów przedsiębiorstw. Rekrutacja personelu pozostaje jednak konieczna, ale będzie się odbywać przy napiętym budżecie.

Nawet jeśli budżety są napięte, nie powinno to być powodem dla pracodawców do obniżania standardów zatrudnienia lub rezygnacji z przyciągania utalentowanych kandydatów. Dzięki temu, jeśli w sprytny sposób wykorzystasz ograniczony budżet oraz niedrogie, ale skuteczne metody, możesz zakończyć rekrutację pracowników w bieżącym kontekście. Rekrutacja coraz rzadziej dotyczy tworzenia efektownych kampanii, a bardziej przyciągania właściwych odbiorców z odpowiednim przesłaniem.

Jeśli obecni pracownicy nadal są zadowoleni, firma nadąża za portalami społecznościowymi i dba o to, aby przekaz i głos marki były aktualne, wizerunek firmy był pozytywny, a employer branding skuteczny.

Zarówno dużych firm, jak i start-upów po prostu nie stać już na duże wydatki na nowe miejsca pracy. Zamiast tego możesz rozważyć włączenie kreatywnych wskazówek, które przedstawiliśmy poniżej, aby wprowadzić talent, którego potrzebuje Twoja firma, bez przesadzania.

Oto pięć sposobów, aby kandydaci poczuli się wart miliona dolarów, nawet jeśli budżet na tę pracę jest bliższy trzycyfrowej sumie:

   1. Zainwestuj w markę firmy

Przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej większość kandydatów wchodzi na Google i przeprowadza szczegółowe badania dotyczące firmy. I robią to nie tylko po to, by uzyskać ogólne informacje o konkretnej dziedzinie działalności czy branży, ale z pewnością będą szukać wskazówek, jak by się tam pracowało. 

Dlatego ważne jest, aby inwestować w Employer Branding i upewnić się, że wizerunek firmy przekazuje właściwą historię we wszystkich kanałach komunikacji. Firmy, które korzystają z wydajnego działu Employer Brandingu, potrafią obniżyć koszty rekrutacji nawet o 43%. Aby więc pozyskać odpowiednich ludzi, marka i wizerunek firmy muszą być wcześniej dobrze zdefiniowane. Bądź kreatywny i pozwól zabłysnąć kulturze swojej firmy, koncentrując się bardziej na ludziach, a mniej na samym produkcie biznesowym.

 

2. Staraj się często komunikować z kandydatami

Znalezienie nowej pracy nie jest przygodą, w rzeczywistości jest bardzo stresującym przedsięwzięciem. Staraj się nie przypadkowo posypywać rany solą, pozostawiając kandydatów w ciemności na temat procesu rekrutacji. Od momentu złożenia wniosku powinni otrzymać odpowiedź od Twojego zespołu, dziękując im za zainteresowanie pracą i informując, że ktoś do nich wróci, jeśli będą pasować na dane stanowisko. Następnie upewnij się, że przekaz jest osobisty, używając języka, który dokładnie odzwierciedla kulturę firmy.

Ponadto, gdy kandydaci przechodzą przez proces rekrutacji / zatrudniania, ważne jest, aby komunikować się z nimi często i informować ich w jak najbardziej przejrzysty sposób o procesie wewnętrznym. Na przykład będziesz wdzięczny, jeśli poinformujesz kandydatów, że masz zaplanowane inne rozmowy kwalifikacyjne w tym tygodniu i że wrócisz do nich w przyszłym tygodniu. Ten gest pomaga im się zrelaksować i uniknąć nieprzespanych nocy.

 

3. Zmniejsz wewnętrzne koszty procesu rekrutacji

Spróbuj skoncentrować swoje wysiłki wyłącznie na obszarze online, korzystając z bezpłatnych technologii wideo, takich jak Skype, Zoom lub Google Hangouts. Możesz również usprawnić cały proces, ograniczając wymagania dotyczące stanowiska tylko do tych umiejętności, które są absolutnie niezbędne na otwartym stanowisku. Następnie porównaj listę otrzymanych CV z listą wymaganych umiejętności i zaznacz miejsca, w których mogą wystąpić kompromisy. Przed odrzuceniem kandydata warto zastanowić się, jak jego umiejętności mogą pasować do firmy. Ten proces pomoże Ci upewnić się, że znajdziesz odpowiednią osobę znacznie szybciej, bez wrażenia, że ​​szukasz superbohatera ukrytego w cieniu. 

Możesz uprościć proces rozmowy kwalifikacyjnej i zmniejszyć liczbę godzin pracy na rozmowę kwalifikacyjną z kandydatami, podejmując świadome decyzje dotyczące osób w zarządzie, które muszą uczestniczyć w procesie rozmowy kwalifikacyjnej. Staraj się, aby jak najmniej decydentów było obecnych, abyś mógł skutecznie i terminowo zbadać wszystkich kandydatów, poświęcając im uwagę, której potrzebują.

 

4. Skorzystaj z rekomendacji pracowników wewnętrznych

Wewnętrzne rekomendacje mogą być doskonałą okazją do pozyskania ludzi myślących podobnie jak kultura firmy. Możesz także stworzyć cały program wewnętrzny w oparciu o rekomendacje pracowników dotyczące wolnych stanowisk - pomyśl o kilku opcjach nagród, aby zwiększyć swoje szanse na szybsze znalezienie odpowiednich osób. W zależności od posiadanego budżetu możesz zaoferować pracownikom, którzy przedstawią Ci odpowiednie rekomendacje, konkretne nagrody, takie jak:

 - kupon upominkowy

- Bonusy

- Bilety do teatru, na jogę, oraz miejskiego relaksu itp.

- Dodatkowa liczba dni wolnych

- Produkty sygnowane logiem firmy, które mogą wykorzystać w pracy (plecak, kubek wielokrotnego użytku, czapka, akumulator zewnętrzny itp.)

 

5. Za każdym razem zapewniaj realny feedback

Kandydaci inwestują czas i energię w rozmowę kwalifikacyjną, więc jesteś im winien uczciwą i przejrzystą odpowiedź, jeśli decyzja nie jest dla nich korzystna. W miarę możliwości staraj się unikać sztampowych odpowiedzi, takich jak „szukamy kogoś, kto lepiej odpowiada naszym potrzebom”, ale zamiast tego zaoferuj im coś namacalnego.

Jeśli ich doświadczenie nie jest wystarczające w jakiejś dziedzinie, która jest niezbędna do pracy, poinformuj ich o tym. Z pewnością nie poczują się urażeni, wręcz przeciwnie, mogą docenić informację zwrotną i wiedzieć, jak postępować lepiej przy następnej okazji lub gdzie popracować nad swoim życiorysem i doświadczeniem. Czy myślałeś, że możesz rozważyć go do roli w przyszłości? Powiedz mu, żeby był w kontakcie! Zalecenia czasami pochodzą z miejsca, w którym najmniej się ich spodziewasz, dlatego ważne jest, aby każdą interakcję z potencjalnymi kandydatami traktować ostrożnie.

Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz dużego budżetu, aby zapewnić efektywną rekrutację pracowników i przyciągnąć odpowiednich ludzi do możliwości w Twojej firmie. W dzisiejszych czasach, w przypadku treści, które stają się wirusowe, a także informacji wewnętrznych na forach publicznych, ważne jest, aby podjąć niezbędne kroki, aby zapewnić przyjemne wrażenia kandydatowi, do którego kierujesz reklamy na dostępne stanowisko. 

Przeczytaj wszystkie artykuły na temat

Bez kategorii

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jakie są Twoje doświadczenia z pracodawcą?

Dodaj opinie

Stwórz CV

Zrób dobre pierwsze wrażenie dzięki CV w atrakcyjnym formacie

Utwórz CV

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl