Rozmowa kwalifikacyjna: Jak odpowiedzieć na pytanie „Co Cię motywuje?” i przykłady

10.06.2021
4 min.
Rozmowa kwalifikacyjna: Jak odpowiedzieć na pytanie „Co Cię motywuje?” i przykłady

Udostępnij

Co to jest rozmowa kwalifikacyjna: krótko mówiąc, jest to ćwiczenie kalibracyjne i ćwiczenie wiedzy dla obu zaangażowanych stron. To sposób, w jaki firma decyduje, czy jesteś jednym z zakwalifikowanych kandydatów do kolejnego etapu rekrutacji.

 

W każdej rozmowie kwalifikacyjnej kandydat musi promować swoje osiągnięcia i podkreślać swoje umiejętności zawodowe.

Uczucie niepokoju, gdy jesteś oceniany, może być bardzo przerażające, zwłaszcza gdy musisz  odpowiedzieć na serię standardowych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Należy pamiętać, że chociaż rekruterzy zawsze będą Ci mówić, że nie ma dobrych ani złych odpowiedzi, wiemy, że w rzeczywistości te odpowiedzi oddzielają od siebie kandydatów.

 

Jednym z trudnych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest „Co Cię motywuje?”. Dlatego przygotowałem poniższy artykuł, abyś wiedział:

- Dlaczego rekruterzy zadają to pytanie?

- Jak poprawnie odpowiadasz na to pytanie?

- Konkretne przykłady odpowiedzi

- Wskazówki do zastosowania w praktyce

 

Dlaczego rekruterzy pytają „Co Cię motywuje?” na rozmowie kwalifikacyjnej

Być może jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej, które może Cię zaskoczyć, jest „Co Cię motywuje?” Poprzez to pytanie ankieter stara się uzyskać więcej informacji o tym, dlaczego i jak pozostajesz zmotywowany w pracy

Pytanie otwarte może powodować problemy w znalezieniu właściwej odpowiedzi. Ludzie mogą czuć się zmotywowani przez kilka czynników, w tym wynagrodzenie, prestiż, rozwój, wyniki i interakcje z innymi profesjonalistami.

Są dwa główne powody, dla których rekruterzy zadają to pytanie:

1. Pracodawcy chcą wiedzieć, czy to, co Cię motywuje, odpowiada stanowisku, o który się ubiegasz.

Odpowiedni kandydat do pracy poczuje się naturalnie pobudzony i zmotywowany obowiązkami, które ma i doświadczeniem specyficznym dla tego stanowiska.

Na przykład, jeśli ubiegałeś się o pracę jako reporter wiadomości i motywuje Cię dynamiczna praca, z wieloma wyzwaniami i terminami, dla rekrutera będzie oczywiste, że będziesz zarządzać tą rolą i wykonywać ją. Podobnie, jeśli jesteś osobą, która czuje się zmotywowana trudną pracą, możesz nie być najlepszym kandydatem do pracy ze standardową rutyną biurową.

To, czego szukają tutaj ankieterzy, to poziom pasji do tego stanowiska lub do samej firmy. Im bardziej jesteś zmotywowany do pracy, tym bardziej będziesz produktywny.

 

2. Pracodawcy chcą ustalić, czy jesteś świadomy kwestii, które Cię motywują.

Rekruterzy pytają Cię również, co motywuje Cię, aby dowiedzieć się, jak dobrze znasz siebie. Kandydat, który może szybko udzielić naturalnej, uporządkowanej odpowiedzi na temat tego, co motywuje go do pracy, to ktoś, kto dobrze zna swoje mocne i słabe strony i wie, jak pochwalić się swoimi umiejętnościami.

W rzeczywistości poszukaj odpowiedzi na następujące pytania:

- Czy jesteś graczem zespołowym czy samotnym wilkiem?

- Czy Twoje mocne strony są zgodne z miejscem pracy?

- Czy jest to ogólnie zgodne z kulturą firmy?

- Czy ubiegasz się o pracę, w której będziesz chciał się wyróżnić, czy jesteś tam tylko za pensję?

- Czy jesteś osobą zmotywowaną do wielu osiągnięć w życiu, czy czujesz się komfortowo, wykonując tylko niezbędne minimum?

- Czy jesteś gotów ciężko pracować na to, co chcesz, czy wolisz bardziej zrelaksowane podejście? 

 

Ankieterzy próbują dowiedzieć się, co sprawia, że budzisz się rano z motywacją do rozpoczęcia i pomyślnego zakończenia dnia. Dowiadując się, czym się pasjonujesz, co sprawia, że ​​przychodzisz do pracy z entuzjazmem, rekruter może ocenić, na ile pasujesz do kultury organizacyjnej firmy.

 

"Co Cię motywuje?" - Jak odpowiadasz na to pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Nie ma idealnej, standardowej odpowiedzi na to otwarte pytanie, ale możesz w porę zastanowić się nad odpowiedzią. Aby przygotować odpowiedź, pomyśl o zadaniach, które wykonywałeś w przeszłości:

- Jakie były twoje najlepsze dni w pracy?

„Kiedy nie możesz się doczekać następnego dnia w biurze?”

- Kiedy ostatnio wróciłeś do domu pełen historii z pracy i byłeś podekscytowany?

 

Co musi zawierać:

1. Odpowiedz krótko: Ponieważ pytanie jest krótkie, ankieter oczekuje z kolei zwięzłej odpowiedzi. Postaraj się sformułować swoje pomysły tak jasno i obiektywnie, jak to tylko możliwe.

2. Dodaj kilka przykładów: jeśli to możliwe, uzasadnij swoją odpowiedź konkretnymi przykładami z własnego doświadczenia.

3. Połącz odpowiedź z pracą, o którą się ubiegasz: Twoim czynnikiem motywującym powinno być coś istotnego, związanego z rolą, do której zostaniesz zatrudniony.

4. Zapomnij o powodach finansowych: nawet jeśli pieniądze są istotnym czynnikiem, rzadko są wystarczającym powodem, aby pozostać w pracy, w której nienawidzisz czegokolwiek innego. Pracodawcy nie szukają kandydatów zmotywowanych finansowo, ale najczęściej chcą zatrudnić kogoś, kto będzie działał na dłuższą metę. 

 

Przykłady odpowiedzi, które nie zawiodą na  rozmowie kwalifikacyjnej

Odpowiadając na to pytanie, upewnij się, że jesteś jak najbardziej konkretny, podajesz przykłady ze swojego życia i łączysz odpowiedź z miejscem pracy. Oto kilka przykładów pomocnych odpowiedzi:

Przykład 1:

Najbardziej motywują mnie wyniki, które uzyskuję. Lubię, gdy mam konkretny cel do osiągnięcia i wystarczająco dużo czasu, aby zbudować dla niego silną strategię. Na przykład w mojej ostatniej pracy nasze roczne cele były bardzo ambitne, ale wraz z moim menedżerem i resztą zespołu opracowałem miesięczną strategię, która pomoże nam osiągnąć pożądane wyniki na koniec roku. Fajnie, że mi się udało!

Dlaczego to działa: ta odpowiedź skupia się na osiągnięciach i wynikach. Jest pozytywna i zwięźle pokazuje, co udało Ci się osiągnąć w ostatniej pracy.

 

Przykład 2:

Zawsze motywowało mnie chęć dotrzymania terminu, ponieważ daje mi to poczucie spełnienia. Lubię tworzyć zorganizowany program, aby wykonać zadanie i osiągnąć swoje cele na czas. Na przykład, gdy w zeszłym roku musieliśmy dokonać nieprzewidzianej inwentaryzacji, ustaliliśmy deadliny dla prawie każdego zadania i bardzo jasno przypisaliśmy je zespołowi. Każde osiągnięcie motywowało mnie do pracy i pomagało upewnić się, że spis był gotowy na czas.

Dlaczego to działa: zawsze dobrze jest odpowiedzieć w sposób, który pokazuje, że motywuje Cię praca i cele.

 

Przykład 3:

W swojej ostatniej pracy odpowiadałem za kilka projektów, w których kierowałem kilkoma zespołami programistów i wdrażałem pewne powtarzalne procesy. Zespoły dostarczyły wymagane oprogramowanie w 100% na czas. Zmotywowało nas zarówno wyzwanie ukończenia projektów przed terminem, jak i zarządzanie zespołami, które pomogły nam osiągnąć wyznaczone cele.

Dlaczego to działa: ta odpowiedź pokazuje ankieterowi, że motywuje Cię kilka czynników - zarządzanie, planowanie i praca zespołowa - a także masz umiejętności wielozadaniowe.

 

Wskazówki do zastosowania w praktyce

1. Przygotuj sobie wcześniej odpowiedź:

Jeśli pomyślisz i ewentualnie zapiszesz kilka pomysłów na temat tego, co Cię motywuje, łatwiej będzie Ci odpowiedzieć na pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

2. Skorzystaj z przykładów z własnego doświadczenia:

Zbuduj swoją odpowiedź na podstawie swoich doświadczeń i osiągnięć, które najlepiej odpowiadają wymaganiom Twojego pracodawcy.

 

3. Podaj argumenty dla swojej odpowiedzi:

Wywiad jest okazją do „sprzedania” siebie. Skoncentruj się na swoich umiejętnościach, które czynią Cię idealnym kandydatem do tej konkretnej pracy.

 

Powodzenia!

Przeczytaj wszystkie artykuły na temat

Bez kategorii

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jakie są Twoje doświadczenia z pracodawcą?

Dodaj opinie

Stwórz CV

Zrób dobre pierwsze wrażenie dzięki CV w atrakcyjnym formacie

Utwórz CV

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl