Urlop na żądanie - fakty i mity

22.05.2024
2 min.
 Urlop na żądanie - fakty i mity

Udostępnij

 

Urlop na żądanie to specyficzna część urlopu wypoczynkowego, uregulowana w art. 1672 kodeksu pracy. Wyjątkowość urlopu na żądanie polega na tym, że co do zasady pracodawca ma obowiązek udzielić go na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. W ciągu roku pracownikowi przysługują tylko 4 dni urlopu na żądanie. Mała liczba dni urlopu na żądanie to jeden z powodów, dla których urlop ten jest stosunkowo rzadko wykorzystywany. Inny to mity, jakimi obrósł urlop na żądanie. Część pracowników nie ma pewności czy urlop na żądanie jest płatny, kiedy i w jakiej formie należy go zgłosić, a wreszcie – czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o urlopie na żądanie.

 

Ile w ciągu roku przysługuje dni urlopu na żądanie?

W ciągu roku kalendarzowego pracownik może skorzystać tylko z czterech dni urlopu na żądanie. Limit ten dotyczy wszystkich pracodawców, u których zatrudniony jest pracownik w danym roku. Jeśli więc w danym roku kalendarzowym pracownik wykorzystał już przysługującą mu pulę dni urlopu na żądanie, to nawet jeśli zmieni pracę, nie będzie mógł u nowego pracodawcy skorzystać z tej formy urlopu. Zmieniając pracę również warto pamiętać o dopracowanym CV. Informacja o liczbie dni urlopu na żądanie wykorzystanych u poprzedniego pracodawcy znajduje się w świadectwie pracy.

 

Czy urlop na żądanie jest płatny?

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie za dni wolne wybrane w formie urlopu na żądanie. Należy jednak pamiętać, że wykorzystanie urlopu na żądanie zmniejsza wymiar urlopu wypoczynkowego, a niewykorzystane dni urlopu na żądanie nie przechodzą na kolejny rok.

 

Urlop na żądanie - kiedy zgłosić?

Pracownik powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Ważne, aby wniosek o udzielenie urlopu na żądanie został złożony przed rozpoczęciem pracy przez pracownika. Pracownik może – i tak dzieje się najczęściej – wystąpić tylko o jeden dzień urlopu na żądanie, a może też wykorzystać 4 dni łącznie (o ile w danym roku nie korzystał już z tej formy urlopu).

 

Ostatnio dodane wynagrodzenia

Jak wziąć urlop na żądanie?

Przepisy nie określają formy, w jakiej pracownik powinien złożyć wniosek o urlop na żądanie. Za dopuszczalne metody uznaje się m.in. wniosek pisemny, email, sms, a także rozmowę telefoniczną lub osobistą. Wszystko zależy od praktyki lub zapisów w regulaminie danej firmy. Zazwyczaj o urlop na żądanie występuje się w taki sam sposób, jak o standardowy urlop wypoczynkowy. Pracownik nie musi przy tym swojego wniosku w żaden sposób uzasadniać. Ważne jednak, by żądanie udzielenia takiego urlopu dotarło do pracodawcy w wyznaczonym terminie. Pracownik nie może rozpocząć urlopu na żądanie bez potwierdzenia, że pracodawca otrzymał wniosek i wyraził na niego zgodę. Jeśli pracownik nie otrzyma zgody pracodawcy, a mimo to nie stawi się w pracy, nieobecność taka może zostać uznana za nieusprawiedliwioną i w konsekwencji stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

 

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Co do zasady, jeśli pracownik skutecznie wystąpi do pracodawcy o urlop na żądanie, ten obowiązany jest go udzielić. W wyjątkowych przypadkach pracodawca może jednak urlopu na żądanie odmówić. Przede wszystkim pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie, jeśli pracownik wyczerpał już w danym roku kalendarzowym pulę dni takiego urlopu. Ponieważ urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego, odmowa jego udzielenia może nastąpić również w sytuacji, gdy pracownik wykorzystał już wszystkie dni urlopu wypoczynkowego lub nie nabył jeszcze do urlopu wypoczynkowego prawa. W końcu pracodawca może odmówić udzielenia takiego urlopu w przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności, powodujących, że nieobecność pracownika w pracy zagrażałaby dobru firmy. O tym czy, czy pracodawca spełnia wymogi prawa pracy i pozwala na urlop na żądanie warto również napisać w opiniach o pracodawcy, dzięki którym osoby, aplikujące do twojego miejsca pracy mogą liczyć na transparentność. 

Przeczytaj wszystkie artykuły na temat

Przewodnik Legislacja

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jesteś z działu HR? Dowiedz się, jak skutecznie rekrutować!

Dołącz do klubu pracodawców z wysokim wskaźnikiem retencji i niskimi kosztami rekrutacji.

Chcę wiedzieć

Chcesz ułatwić sobie pracę?

Doradzimy Ci, jak efektywnie zarządzać Marką Pracodawcy w społeczności.

Dowiedz się więcej

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl